Poznań: pięć osób, w tym dwoje dzieci, hospitalizowanych z powodu żółtaczki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 listopada 2019 14:30

Pięć osób, w tym dwoje dzieci i pracownik poznańskiego przedszkola trafiło do szpitali z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu A. - Mamy do czynienia z ogniskiem domowym, sytuacja jest opanowana - poinformowała w czwartek (28 listopada) rzeczniczka poznańskiego Sanepidu.

 Poznań: pięć osób, w tym dwoje dzieci, hospitalizowanych z powodu żółtaczki
Specjaliści przypominają, że WZW typu A to tzw. choroba brudnych rąk Fot. Archiwum

Rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska podała, że pierwszy z pięciu przypadków zachorowania na WZW typu A odnotowano 21 listopada. Na razie nie zgłoszono nowych przypadków.

 - Jest to ognisko domowe. Zachorowały trzy osoby z jednej rodziny. Z tej rodziny pochodził też chłopiec, u którego nie rozpoznano choroby (…) Chodził do przedszkola, nie miał objawów, nie potwierdzono u niego żółtaczki. Ale w przedszkolu zachorowała na żółtaczkę jedna dziewczynka i jedna kobieta z obsługi placówki - wymieniała Staszewska.

Jak zaznaczyła, aktualnie w szpitalach przebywają cztery osoby - dwoje dorosłych i dwoje dzieci. - Trwa szukanie źródła wirusa. Natomiast dyrekcja przedszkola dostała od nas pismo w sprawie wdrożenia wzmożonego nadzoru polegającego na obserwacji dzieci oraz zwróceniu uwagi na higienę - mycie rąk, dezynfekcję klamek itd. - dodała rzeczniczka.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu dr n. med. Andrzej Trybusz podkreślił w rozmowie z PAP, że wirusowe zapalenie wątroby typu A to najlżejsza odmiana żółtaczki, niezagrażająca życiu. - U dzieci na ogół wirusowe zapalenie wątroby typu A przebiega bezobjawowo lub objawy są bardzo słabo wyrażone. Są to tzw. objawy poronne, czyli np. grypopodobne - wyjaśnił.

- To tzw. "choroba brudnych rąk", co oznacza, że musiały zostać naruszone standardy higieniczne. Jeżeli myjemy ręce, trudno się zarazić - podkreślił  dr Trybusz.

Autor: Szymon Kiepel

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum