×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poznań: opłata czy zwrot kosztów za poród rodzinny?

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia14 maja 2012 10:50Aktualizacja: 14 maja 2012 10:51

Fundacja Rodzić po Ludzku, która od dawna zaangażowana jest w walkę z opłatami za porody rodzinne informuje, że w Poznaniu, w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM nadal są pobierane opłaty za porody rodzinne. Szpital tłumaczy, że to tylko zwrot kosztów za pobyt osoby towarzyszącej.

Poznań: opłata czy zwrot kosztów za poród rodzinny?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Fundacja zwraca się do kobiet, by przesyłały do niej rachunki. Po ich zebraniu, zamierza zwróć się do dyrekcji szpitala o zaprzestanie pobierania opłat, które są, jej zdaniem, pogwałceniem praw pacjenta.

Opłaty za porody rodzinne jeszcze niedawno były standardem we wszystkich polskich szpitalach. Po wprowadzeniu w kwietniu zeszłego roku standardów okołoporodowych, placówki wycofują się z pobierania opłat za towarzyszenie rodzącej podczas porodu.

Jak twierdzi Lesław Ciesiółka, rzecznik Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu, opłat tam się nie pobiera za porody rodzinne a jedynie pobierany jest zwrot kosztów, jakie ponosi szpital w związku z towarzyszenie pacjentce na sali porodowej i oddziale porodowym.

Zwrot kosztów wynosi 150 zł i jest pobierany między innymi za udzielenie instrukcji odpępowienia, a także za gotowość niesienia pomocy medycznej osobie towarzyszącej i cenę stroju ochronnego i rękawiczek.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze