Poznań: operacja z użyciem jednorazowego endoskopu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2020 14:49

Lekarze ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu przeprowadzili operację z użyciem sterylnego, jednorazowego endoskopu. Jak podano, był to pierwszy taki zabieg w kraju.

Poznań: operacja z użyciem jednorazowego endoskopu
Tradycyjny endoskop trzeba po każdym zabiegu wysterylizować. Fot. ŚCO (zdj. ilustracyjne)

Operację przeprowadzili chirurdzy z zespołu dr. n. med. Aleksandra Sowiera. Jak podano w przesłanym PAP komunikacie prasowym, opracowany przez naukowców z USA sprzęt jest odpowiedzią na zagrożenia związane z wirusem SARS-CoV-2.

- Wykonaliśmy zabieg na drogach żółciowych. Chory miał dosyć dużą żółtaczkę z powodu zatkania drogi żółciowej kamieniami żółciowymi. Tym aparatem usunęliśmy kamienie z drogi żółciowej - poinformował Aleksander Sowier.

Wykorzystany w Poznaniu sprzęt pozwala na przeprowadzenie dowolnego zabiegu endoskopowego w warunkach całkowitej sterylności. Dzięki temu wyklucza ryzyko zakażenia pacjenta jakąkolwiek bakterią lub wirusem. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza w okresie pandemii.

Tradycyjny endoskop trzeba po każdym zabiegu wysterylizować.

"Dziś przygotowanie endoskopów do ponownego użycia to duże wyzwanie, szczególnie w przypadku duoendoskopów, które mają bardzo skomplikowaną budowę. Składają się z wielu części oraz kanałów, co czyni proces dezynfekcji niezwykle trudnym" - poinformował cytowany w komunikacie prasowym przedstawiciel producenta duoendoskopu Jochen M. Cramer.

Dr Sowier powiedział, że jest cała gama zabiegów, jakie można wykonywać w bezpieczny sposób takim urządzeniem.

"Można leczyć niedrożność dróg żółciowych, nowotwory dróg żółciowych, trzustki. To jest aparat jałowy, sterylny i nie ma możliwości zakażenia pacjenta jakąkolwiek bakterią czy wirusem" - wyjaśnił.

Zabieg nie był komercyjny - podlegał refundacji z NFZ. 

PAP - Rafał Pogrzebny

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum