Poznań: neurochirurdzy ze św. Wojciecha endoskopowo usunęli stenozę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2017 20:45

Specjaliści ze Szpitala św. Wojciecha w Poznaniu zoperowali zwężenie kanału kręgowego przy pomocy endoskopu. To pierwszy taki zabieg w Polsce, potwierdza Polskie Towarzystwo Chirurgii Kręgosłupa.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, objawami tej dolegliwości są dotkliwe, trudne do zniesienia bóle pleców i nóg. W skrajnych przypadkach pojawia się niedowład kończyn dolnych. Chorzy często chodzą zgięci w pół, bo w tej pozycji ucisk na nerwy jest mniejszy i ból jest łatwiejszy do zniesienia. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne pomagają tylko trzem osobom na dziesięć. Konieczna jest interwencja chirurga.

W Polsce lekarze leczą zwężenia kanału rdzeniowego, wykonując klasyczne, rozległe zabiegi chirurgiczne. Alternatywą dla klasycznej chirurgii od kilku lat jest metoda mikroskopowej mikrodekompresji. Zabieg jest jednak bardzo trudny i wciąż mało popularny wśród chirurgów kręgosłupa w Polsce. Rozwinięciem tej metody jest endoskopowa mikrodekompresja.

Kilka dni temu po raz pierwszy w Polsce neurochirurg dr Piotr Winkler ze Szpitala św. Wojciecha w Poznaniu wykorzystał do usunięcia zwężenia kanału kręgowego endoskop. To, że jest to pierwszy taki zabieg w Polsce, potwierdza Polskie Towarzystwo Chirurgii Kręgosłupa.

Więcej: www.poznan.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum