Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia | 10-04-2019 11:50

Poznań: namnażają skórę do przeszczepów u dzieci

Oddział Chirurgiczny i Leczenia Oparzeń Szpitala Dziecięcego im. Krysiewicza w Poznaniu to jedyne miejsce w Polsce, dysponujące Meek Skin Grafting - urządzeniem umożliwiającym namnażanie skóry do przeszczepów u dzieci.

Pobrany z uda fragment skóry można "rozciągnąć", uzyskując kawałek o większej powierzchni Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Do niedawna w przypadku ran i oparzeń na oddziale stosowano tradycyjne leczenie zachowawcze polegające na zmianach opatrunków i czekaniu na naturalne gojenie przez ziarninowanie.W takich przypadkach skóra w wyniku gojenia zabliźnia się, co powoduje ściąganie tkanek i przykurcze mięśni.  Może to prowadzić do niesprawności kończyny - informuje Głos Wielkopolski.

Aby usprawnić proces leczenia i zabezpieczyć małych pacjentów przed niepełnosprawnością, w przypadku ran i oparzeń ośrodek stosuje najnowocześniejsze opatrunki hydrożelowe zawierające srebro, opatrunki podciśnieniowe i leczenie w komorze hiperbarycznej, co pomaga lepiej natlenować tkanki i przyspiesza gojenie.

W przypadku przeszczepu skóry, jeśli dotyczy on dużej powierzchni, przydatne okazuje się urządzenie Meek Skin Grafting. To dzięki niemu, pobrany z uda fragment skóry można "rozciągnąć", uzyskując kawałek o większej powierzchni.

Takim samym sprzętem dysponuje Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, ale dla pacjentów dorosłych.

Więcej: plus.gloswielkopolski.pl