Poznań: lekarze z WCO operują z zastosowaniem najnowocześniejszego robota da Vinci

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2019 09:22

Lekarze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu poinformowali, że przeprowadzają już operacje z zastosowaniem robota da Vinci. Jego atutami są przede wszystkim precyzja i mała inwazyjność.

Poznań: lekarze z WCO operują z zastosowaniem najnowocześniejszego robota da Vinci
Na zdjęciu operacja z zastosowaniem robota da Vinci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu Fot. WSzS Wrocław

W WCO da Vinci będzie wykorzystywany do najtrudniejszych zabiegów m.in. w ginekologii i laryngologii, a także m.in. do operacji jamy brzusznej.

Pierwszą operację z jego zastosowaniem wykonano 13 grudnia 2010 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, dzięki staraniom entuzjasty techniki robotowej prof. Wojciecha Witkiewicza, dyrektora szpitala. Zoperowano wówczas mężczyznę z nowotworem jelita grubego.

Choć robotów wykorzystywanych w medycynie jest wiele, to system da Vinci w zakresie chirurgii jest tym najbardziej zaawansowanym. Zamienia ruchy rąk chirurga w precyzyjne ruchy narzędzi, zapewniając niemożliwą wcześniej do osiągnięcia zręczność (możliwość ruchu narzędziami w siedmiu płaszczyznach), precyzję oraz dostęp do pola operacyjnego, eliminując przy tym całkowicie drżenie rąk.

Czytaj więcej: System da Vinci, czyli droga przez mękę technologii robotowej

Jednocześnie robot zapewnia operatorowi obraz pola operacyjnego w full HD w 3D z 10-krotnym powiększeniem. Dzięki temu ulega zmniejszeniu uraz operacyjny oraz możliwe jest wykonywanie operacji minimalnie inwazyjnych i to bardziej niż w przypadku standardowej laparoskopii. Za tym idzie skrócenie pobytu pacjenta w szpitalu.

Aby przeprowadzić zabiegi przy użyciu robota, chirurg musi przejść żmudny cykl szkoleń. Każdy etap nauki jest monitorowany przez Intuitive Surgical, producenta robota. Lekarze trenują najpierw przy użyciu symulatorów, potem uczą się wykorzystywać sprzęt operując zwierzęta, na końcu przechodzą trening na zwłokach. Kurs trwa od dwóch do sześciu miesięcy. Po przejściu szkolenia chirurg musi wykonać co najmniej sześć zabiegów w kwartale. Inaczej traci licencję i musi przejść szkolenia ponownie. W Poznaniu szkolenia przeszli najpierw ginekolodzy, obecnie szkolą się laryngolodzy.

Jak poinformował Artur Ostrowski, członek zarządu firmy Synektik, która jest wyłącznym dystrybutorem da Vinci na Polskę, w WCO lekarzy będzie wspomagać da Vinci czwartej, najwyższej generacji, pierwszy tej klasy w Polsce. Robot kosztował 13,8 mln zł, z czego blisko 12 mln zł pochodzi z funduszy Unii Europejskiej.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum