Poznań: leczą białaczkę nową metodą

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2015 09:26

Lekarze z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu przeprowadzili transplantację szpiku od dawcy haploidentycznego, czyli od dawcy spokrewnionego, który ma tylko połowę identycznych z biorcą antygenów układu zgodności tkankowej (HLA).

Poznań: leczą białaczkę nową metodą

Jak mówi Gazecie Wyborczej dr hab. Anna Czyż, hematolog i transplantolog z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego, nowy rodzaj terapii powoduje, że niemal dla każdego w praktyce można dobrać dawcę komórek krwiotwórczych. Znika bariera braku dostępności dawcy.

Nowatorstwo metody polega na odmiennym prowadzeniu u chorego leczenia immunosupresyjnego po przetoczeniu szpiku. Lekarze dopiero po dwóch dniach aplikują bardzo dużą dawkę chemioterapeutyku -  cyklofosfamidu

Metoda była rozwijana w ciągu ostatniej dekady przez amerykańskie i włoskie ośrodki transplantacyjne. W ostatnich latach zaczęła być coraz szerzej stosowana także w innych krajach, a w 2014 r. podobne próby podjęły ośrodki polskie.

Do tej pory zabieg w poznańskiej klinice przeszły już dwie osoby. A wcześniej także jedna osoba we Wrocławiu.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum