Poznań: krew i szpik łączą się z Euro 2012

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2009 11:06

W piątek (13 listopada) każdy, kto zechce oddać krew w ramach akcji "Krewni Euro 2012", organizowanej przez Urząd Miejski Poznania i Biuro Euro 2012, otrzyma także ankietę dotyczącą dawstwa szpiku. Może ją wypełnić i trafić do banku potencjalnych dawców szpiku.

– Ludzie po prostu nie wiedzą o tym, że będąc krwiodawcami, mogą też znaleźć się w gronie potencjalnych dawców szpiku. Kryteria są dokładnie takie same. Niestety, ankiety dotyczącej szpiku najczęściej nie dołącza się do ankiety, którą wypełniają krwiodawcy przed oddaniem krwi. To trzeba zmienić, bo okazuje się, że gdy krwiodawcy dowiadują się, że mogą być też dawcami szpiku, prawie wszyscy chcą nimi być – wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Wyborczą Tomasz Raczkiewicz, szef Fundacji Dar Szpiku.

– Bycie dawcą to przywilej, który powoduje, że stajemy się dla kogoś bardzo ważni. Stajemy się lepsi. A jeśli my zmieniamy się na lepsze, to i rzeczywistość się zmienia. Poznań się zmienia. Takie akcje mogą doprowadzić do tego, że ci, którzy przyjadą do nas na Euro 2012, zastaną lepszy Poznań i lepszych ludzi – stwierdził Raczkiewicz.

Zdaniem szefa Fundacji Dar Szpiku dzięki tej akcji po Euro 2012 nie zostaną tylko stadiony, drogi i obwodnice. Zostanie też wśród mieszkańców miasta większa świadomość znaczenia pomocy, jakiej mogą udzielić innym podarowując swój szpik.

Poza Fundacją Dar Szpiku akcję wspomaga grupa Honorowych Dawców Krwi Straży Miejskiej i Fundacja Doroty Stalińskiej, wyposażająca dzieci w odblaski widoczne nocą na drodze.

Krew (niecałe pół litra) i próbkę do banku szpiku (20 ml) można będzie oddawać w piątek (13 listopada) od godz. 9 do 17 na Placu Kolegiackim w Poznaniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum