Poznań: kolejny przypadek gruźlicy

Autor: KL, TVN24.pl/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2012 10:16

Gruźlica znowu pojawiła się w jednej z poznańskich szkół. Chory jest 16-letni uczeń Gimnazjum nr 23 na Ratajach. W tym przypadku do zakażenia nie doszło na terenie szkoły. Sprawą zajął się Sanepid.

Poznań: kolejny przypadek gruźlicy

Do zakażenia 16-latka gruźlicą doszło 12 listopada 2012 roku. Chory obecnie jest hospitalizowany - podaje TVN24.

Sanepid zapowiada objęcie badaniem 46 osób z najbliższego otoczenia chorego, czyli nauczycieli i uczniów. Wyniki badań będą znane w grudniu, gdyż dopiero po około ośmiu tygodniach można stwierdzić czy doszło do zarażenia.

To już druga szkoła w mieście, gdzie w ostatnim czasie wykryto przypadek gruźlicy. Cały czas trwają badania dzieci w Szkole Podstawowej nr 46 na poznańskim osiedlu Warszawskim, w której również stwierdzono przypadek gruźlicy u jednego z pracowników szkoły.

Jak mówiła nam wcześniej profesor Zofia Zwolska z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie dziś wydaje się, że problem gruźlicy już nie jest tak dotkliwy jak jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Pełne zaufanie do leków rekomendowanych przeciw gruźlicy wpłynęło na przeświadczenie, że jesteśmy całkowicie przygotowani na eliminację ewentualnego ogniska chorobowego, a gruźlica będzie odchodziła w zapomnienie. W rzeczywistości tak nie jest.

- To przeświadczenie doprowadziło do ograniczenia nadzoru nad tą chorobą i dziś za to zaczynamy płacić - podkreśla prof. Zwolska.

Nasza rozmówczyni zaznacza także od kilku lat w Polsce nie ma ministrialnego programu zwalczanie tej choroby. - Liczba zachorowań na gruźlicę co prawda w ciągu ostatnich lat zmalała, ale rośnie liczba przypadków gruźlicy lekoopornej, z którą trudno walczyć. Tymczasem w ciągu ostatnich lat zamknięto ośrodki zajmujące się leczeniem chorych na gruźlicę w wielu regionach - dodaje. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum