Poznań: kardiochirurdzy gotowi przeszczepiać serca dzieciom

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2011 11:00

Kardiochirurdzy z Kliniki Kardiochirurgii UM oraz Kliniki Kardiologii Dziecięcej w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera będą wspólnie przeszczepiać serca pacjentom poniżej 18. roku życia.

Poznań: kardiochirurdzy gotowi przeszczepiać serca dzieciom
Jak podaje "Gazeta Wyborcza", Klinika Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu jest piątym ośrodkiem w kraju, który wykonuje transplantacje serca. Od marca 2010 roku w Klinice przeszczepiono z sukcesem sześć serc.

Do tej pory transplantacje serce w poznańskiej klinice wykonywano tylko u pacjentów dorosłych. Teraz kardiochirurdzy chcą przeszczepiać serca także młodszym pacjentom, na początek 14-18-letnim. Przeszczepy serca u dzieci wykonuje w Polsce kilka ośrodków: Zabrze, Warszawa, Kraków. Poznań ma być kolejny na tej liście.

Zespół transplantologów z Kliniki Kardiochirurgii UM nawiązał współpracę z lekarzami z Kliniki Kardiologii Dziecięcej, w której rocznie leczy się kilka tysięcy dzieci z wadami serca. Gotowość współpracy zadeklarowali wybitni poznańscy lekarze. Lecznice szacują, że mogłyby wykonać od jednego do trzech takich zabiegów rocznie.

Więcej: www.gazeta.pl
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum