Poznań: innowacyjna operacja trzustki z dostępu doustnego

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2016 19:58

Lekarze z oddziału chirurgii gastroenterologicznej Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu wraz z lekarzami ze Szpitala MSW w Szczecinie przeprowadzili w czwartek (1 grudnia) innowacyjny zabieg połączenia trzustki z przewodem pokarmowym przez ścianę dwunastnicy przy wykorzystaniu endosonografii i endoskopii.

Poznań: innowacyjna operacja trzustki z dostępu doustnego
Endoskopia wykorzystuje różnorodne techniki, w tym ultrasonografię. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jeśli organizm pacjenta zareaguje prawidłowo, to już w piątek będzie mógł on wyjść ze szpitala, co w przypadku chirurgii klasycznej byłoby zupełnie niemożliwe.

Zabiegiem, który trwał niecałą godzinę, polska endoskopia dołączyła do światowej czołówki chirurgii gastroenterologicznej. Dla pacjentów oczekujących na zabiegi oznacza to mniej inwazyjne leczenie i bardzo krótki okres rekonwalescencji - podał szpital w informacji dla mediów.

Innowacyjność  metody zastosowanej podczas zabiegu polega na połączeniu trzustki z przewodem pokarmowym przy wykorzystaniu technologii endosonografii i endoskopii. Duża, samorozprężalna metalowa proteza, która ma udrożnić przewody trzustkowe, została wprowadzona do organizmu pacjenta przez jamę ustną. Jest to pierwszy tego typu zabieg w Polsce.

W Europie tego typu zabiegi zaliczane są do pionierskich. Połączenie endoskopii i ultrasonografii daje możliwość przeprowadzenia zabiegów metodami, które jeszcze parę lat temu nie były możliwe.

- Chirurgia zabiegowa rozwija się w kierunku zabiegów małoinwazyjnych, wysokospecjalistycznych. Cieszę się, że szpital im. Raszei w Poznaniu ma możliwość aktywnie uczestniczyć w tym procesie – mówi dr Aleksander Sowier, kierownik oddziału chirurgii gastroenterologicznej.

Pacjentka, która została poddana pionierskiemu zabiegowi, cierpiała na przewlekłe zapalenie trzustki z silnymi dolegliwościami bólowymi. W tym przypadku nie było klasycznego, endoskopowego dostępu do zamkniętych przewodów trzustkowych.

Lekarze posłużyli się endosonografem, aby określić położenie zablokowanego przewodu trzustkowego.

- Zastępowanie klasycznych operacji narządów, które kiedyś wymagały szerokiego otwarcia powłok brzusznych, technikami przezustnymi, minimalnie inwazyjnymi to rewolucja na miarę tej jaka dokonała się wcześniej w kardiochirurgii - twierdzi dr Aleksander Sowier.

 - Techniki endoskopowe ograniczają dyskomfort pacjentów, pozwalają na przeprowadzenia zabiegów z nieznaną wcześniej precyzją - podkreśla dr Sowier.

Rocznie w Szpitalu Raszei wykonywanych jest ok. 4000 zabiegów w tym ponad 1000 różnych wysokospecjalistycznych zabiegów małoinwazyjnych. Stosowanie nowoczesnych technik zabiegowych przyczynia się do skrócenia okresu oczekiwania przy jednoczesnej możliwości wykonywania pilnych zabiegów ratujących życie, które muszą być realizowane pozaplanowo.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum