PWX/Rynek Zdrowia | 01-12-2016 19:58

Poznań: innowacyjna operacja trzustki z dostępu doustnego

Lekarze z oddziału chirurgii gastroenterologicznej Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu wraz z lekarzami ze Szpitala MSW w Szczecinie przeprowadzili w czwartek (1 grudnia) innowacyjny zabieg połączenia trzustki z przewodem pokarmowym przez ścianę dwunastnicy przy wykorzystaniu endosonografii i endoskopii.

Endoskopia wykorzystuje różnorodne techniki, w tym ultrasonografię. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jeśli organizm pacjenta zareaguje prawidłowo, to już w piątek będzie mógł on wyjść ze szpitala, co w przypadku chirurgii klasycznej byłoby zupełnie niemożliwe.

Zabiegiem, który trwał niecałą godzinę, polska endoskopia dołączyła do światowej czołówki chirurgii gastroenterologicznej. Dla pacjentów oczekujących na zabiegi oznacza to mniej inwazyjne leczenie i bardzo krótki okres rekonwalescencji - podał szpital w informacji dla mediów.

Innowacyjność  metody zastosowanej podczas zabiegu polega na połączeniu trzustki z przewodem pokarmowym przy wykorzystaniu technologii endosonografii i endoskopii. Duża, samorozprężalna metalowa proteza, która ma udrożnić przewody trzustkowe, została wprowadzona do organizmu pacjenta przez jamę ustną. Jest to pierwszy tego typu zabieg w Polsce.

W Europie tego typu zabiegi zaliczane są do pionierskich. Połączenie endoskopii i ultrasonografii daje możliwość przeprowadzenia zabiegów metodami, które jeszcze parę lat temu nie były możliwe.

- Chirurgia zabiegowa rozwija się w kierunku zabiegów małoinwazyjnych, wysokospecjalistycznych. Cieszę się, że szpital im. Raszei w Poznaniu ma możliwość aktywnie uczestniczyć w tym procesie – mówi dr Aleksander Sowier, kierownik oddziału chirurgii gastroenterologicznej.

Pacjentka, która została poddana pionierskiemu zabiegowi, cierpiała na przewlekłe zapalenie trzustki z silnymi dolegliwościami bólowymi. W tym przypadku nie było klasycznego, endoskopowego dostępu do zamkniętych przewodów trzustkowych.

Lekarze posłużyli się endosonografem, aby określić położenie zablokowanego przewodu trzustkowego.

- Zastępowanie klasycznych operacji narządów, które kiedyś wymagały szerokiego otwarcia powłok brzusznych, technikami przezustnymi, minimalnie inwazyjnymi to rewolucja na miarę tej jaka dokonała się wcześniej w kardiochirurgii - twierdzi dr Aleksander Sowier.

 - Techniki endoskopowe ograniczają dyskomfort pacjentów, pozwalają na przeprowadzenia zabiegów z nieznaną wcześniej precyzją - podkreśla dr Sowier.

Rocznie w Szpitalu Raszei wykonywanych jest ok. 4000 zabiegów w tym ponad 1000 różnych wysokospecjalistycznych zabiegów małoinwazyjnych. Stosowanie nowoczesnych technik zabiegowych przyczynia się do skrócenia okresu oczekiwania przy jednoczesnej możliwości wykonywania pilnych zabiegów ratujących życie, które muszą być realizowane pozaplanowo.