×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poznań: dzień dawcy szpiku w Szpitalu im. Jonschera

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KR/Rynek Zdrowia   • 08 grudnia 2011 11:00

W Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu 10 grudnia będzie można dokonać rejestracji i tym samym dołączyć do grona potencjalnych dawców szpiku.

Poznań: dzień dawcy szpiku w Szpitalu im. Jonschera
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W Polsce zarejestrowanych jest 230 tys. potencjalnych dawców, z czego 164 tys. to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W ciągu dwóch lat działalności organizacji, swoje komórki macierzyste osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego oddało aż 101 osób.

W sobotę (10 grudnia) w godzinach 11.00-17.00 będzie się można zarejestrować do bazy potencjalnych dawców szpiku podczas Dnia Dawcy Szpiku, akcji organizowanej wspólnie przez DKMS i Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera w Poznaniu.

Jako potencjalny dawca szpiku może zarejestrować się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi.

Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze