Poznań: dyskutują o współczesnych wyzwaniach dla psychiatrii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2010 19:03

W Poznaniu trwa 43. Zjazd Psychiatrów Polskich, który odbywa się pod hasłem "Świat współczesny a psychiatria".

Zjazd jest poświęcony m. in. wpływowi terroryzmu na zdrowie psychiczne.

Prof. Andrzej Rajewski, przewodniczący komitetu organizacyjnego Zjazdu, zapewnił, że uczestnicy spotkania mają ambicje objąć cały obszar psychiatrii.

– Poza kwestiami wpływu na zdrowie psychiczne zagrożeń świata współczesnego, tj. terroryzmu czy sytuacji społeczno-ekonomicznej, dyskutujemy też m.in. na temat leczenia i wczesnego rozpoznawania schizofrenii oraz leczenia dzieci i młodzieży. Zajmujemy się też zaburzeniami, które pojawiają się u ludzi starszych, tj. chorobą Alzheimera czy demencją – mówił prof. Rajewski.

W opinii prof. Janusza Heitzmana, prezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Polacy powinni lepiej dbać o swoje zdrowie psychiczne. W Polsce wzrasta liczba leczących się oraz liczba hospitalizacji z powodu zaburzeń psychicznych.

Jak podkreślił ekspert, w 2008 r. sprzedano 13 mln opakowań leków przeciwdepresyjnych.

– Jednak nie jest to dowodem zmowy psychiatrów z firmami farmaceutycznych czy mody na leczenie się lekami przeciwdepresyjnymi, tylko dowodem narastania problemu. Badania wskazują, że 2020 roku depresja ma być drugim, po chorobach układu krążenia, schorzeniem na świecie. Dotyczy to również Polski – zaznaczył prof. Heitzman.

Zauważył też, że zmienia się sposób postrzegania osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.

– Zwiększa się akceptacja dla takich osób wśród ludzi młodych i w małych miejscowościach. Niestety, bardzo trudno nowe myślenie o człowieku z zaburzeniami psychicznymi przebija się w mediach. Dalej dziennikarze używają sformułowania „psychiatryk” czy mówią o wariatach – podkreślił.

Zwrócił również uwagę na medialne etykietowanie polityków przez terminologię psychiatryczną.

– Co drugi polityk ma mieć schizofrenię czy paranoję – stwierdził, podkreślając, że to nieetyczne wykorzystywanie psychiatrii.

Zjazd Psychiatrów Polskich potrwa do 26 czerwca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum