Poznań: dwa lata w kolejce do przeszczepu kości

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia   • 14 sierpnia 2009 11:15

Kolejkę do operacji w Katedrze i Klinice Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu liczy się na lata. Dla niektórych pacjentów tak długi czas oczekiwania może okazać się zbyt długi...

Poznań: dwa lata w kolejce do przeszczepu kości
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nastolatek z Ostrowa Wielkopolskiego, u którego wystąpiła konieczność przeszczepienia kości, na zabieg usprawniający jego rękę musi czekać na zabieg aż dwa lata. W jego wieku stracony czas liczy się podwójnie.

Z powodu bólu i niesprawności jego kończyna staje się bezużyteczna. Chłopak złamał rękę ponad pół roku temu. Nie zrastała się. Lekarze zdiagnozowali martwicę kości. By uratować kończynę trzeba przeszczepić fragment własnej, zdrowej kości pacjenta – pisze Głos Wielkopolski.

Rodzina chłopca przyznaje, że w innych placówkach na operację czeka się krócej, ale pomocy dla niego szukają właśnie w w Klinice Chirurgii Ręki w Poznaniu, bo to najlepsza tego typu placówka w kraju.

Dobra marka poznańskiego ośrodka – gdzie wykonuje najbardziej skomplikowane operacje – przekłada się  na kolejki. A one znowu na nalegania, naciski, prośby i błagania z całej Polski o skrócenie terminu.

– Nie leczymy prostych złamań, bo jesteśmy najbardziej specjalistyczną placówką w kraju, ale Fundusz nie uwzględnia tego faktu, więc na zabieg czeka się długo – wyjaśnia Głosowi Wielkopolski prof. Leszek Romanowski, który kieruje poznańską kliniką.

Kolejka powstaje tak jak zgłaszają się chorzy. Wyjątkiem są przypadki nadzwyczajne: pacjenci wymagający natychmiastowej pomocy, osoby po operacjach onkologicznych, niewidome, czy znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji życiowej i rodzinnej.

Nie należą do nich jednak pacjenci, którzy z powodu ortopedycznych ograniczeń nie mogą prowadzić samochodu lub pracować na budowlanym dźwigu. Są skazani na przymusowe bezrobocie. Nie chcą przyjmować do wiadomości tłumaczenia, że nie ma pieniędzy na ich usprawnienie.

Opisywany przez gazetę 19-latek, nie może rozpocząć nauki zawodu, ani podjąć pracy zarobkowej. Każdy ruch sprawia mu ból, martwi się o to, co po dwóch latach oczekiwania na operację jego ręka kiedykolwiek odzyska sprawność.

Czy to są wystarczające powody, aby skrócić dla niego kolejkę? – pyta gazeta. O tym w najbliższych dniach zdecyduje specjalna komisja, która rozpatrzy również jego wniosek wśród kilkudziesięciu innych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum