Poznań: dar życia w centrum miasta

Autor: Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2010 15:02

W samym centrum Poznania 7 maja będzie można oddać krew, włączyć się do rejestru dawców szpiku oraz pobrać kartę zgody na transplantację narządów po śmierci.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, dotychczas akcje odbywały się w Urzędzie Miasta. Teraz organizatorzy: ratusz, Komitet Euro 2012 i poznańskie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, chcą być jeszcze bardziej widoczni dla mieszkańców miasta.

Dlatego IV edycja Krewni Euro odbywać się będzie w g. 9-17 na placu Wolności w centrum miasta. Oprócz oddania krwi czy złożenia deklaracji oddania szpiku lub narządów, poznaniacy będą mogli zbadać sobie poziom cukru we krwi i ciśnienie.

Po raz pierwszy partnerem akcji Krewni Euro będą poznańscy strażacy. Widzowie mogą się spodziewać pokazów ratownictwa wysokościowego, wodnego, poszukiwawczego oraz medycznego. Będzie też można porozmawiać ze strażakami o ich pracy.

W ciągu ostatnich czterech lat ogólna liczba dawców krwi w Polsce zwiększyła się o ponad 150 tys. i w 2009 roku wynosiła 688 060. Zapotrzebowanie na krew wciąż jednak rośnie. Sprzyja temu wzrost ilości transplantacji i zabiegów kardiochirugicznych.

Poznański RCKiK zapewnia krew dla wszystkich szpitali na terenie woj. wielkopolskiego. Kwalifikuje też kandydatów na dawców szpiku do wpisu w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum