Poznań: bezpłatne szczepienia dla nastolatków przeciwko HPV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2019 07:30

W Poznaniu ruszyła kolejna edycja darmowych szczepień dla nastolatków przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego. Jak przypomniał poznański magistrat, HPV to jeden z najczęściej spotykanych wirusów w Polsce, odpowiedzialny m.in. za nowotwory szyjki macicy.

Poznań: bezpłatne szczepienia dla nastolatków przeciwko HPV
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Program skierowany jest do mieszkańców i mieszkanek Poznania, którzy urodzili się w 2006 roku. Darmowe szczepienia są też dostępne dla starszych nastolatek i nastolatków, którzy urodzili się w latach 2001-2005 i wcześniej nie wzięli udziału w programie. Chętni muszą być zameldowani - na stałe lub czasowo - w Poznaniu, a przynajmniej jeden z rodziców lub opiekunów powinien rozliczać swój PIT w mieście.

"Aby zapisać się na bezpłatne szczepienie, należy mieć podpisaną przez rodzica zgodę oraz stwierdzony przez lekarza brak przeciwwskazań. Dziewczęta i chłopcy z rocznika 2006 mogą zarejestrować się w dowolnej z miejskich placówek medycznych, które biorą udział w programie, nie obowiązuje rejonizacja. Młodzi poznaniacy i poznanianki urodzeni w latach 2001-2005 mogą zaszczepić się wyłącznie w przychodni Spółki Edictum przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu" - poinformował Urząd Miasta Poznania.

Poznański magistrat przypomniał, że z powodu raka szyjki macicy, "który prawie w 100 proc. powiązany jest z wirusem HPV, umiera blisko 5 Polek dziennie". "Wirus HPV odgrywa istotną rolę w zachorowaniach na wiele innych chorób, w tym: raka odbytu, raka sromu, raka pochwy, brodawki narządów płciowych, nowotwory głowy i szyi. Szacuje się, że 75-80 proc. osób w ciągu swojego życia będzie miało kontakt z wirusem HPV" - przekazali urzędnicy.

Miasto Poznań realizuje programy profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) - w tym raka szyjki macicy - od 2008 roku. Każdego roku korzysta z nich do 2 tysięcy osób. Od 2016 roku z programu mogą skorzystać także chłopcy. 

Anna Jowsa

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum