Poznań: bezpłatne badania wzroku dla chorych na cukrzycę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2018 19:53

Mieszkańcy Poznania, którzy chorują na cukrzycę, mogą skorzystać z bezpłatnych badań wzroku. Poznański magistrat podał, że z oferty będzie mogło skorzystać 1,2 tys. osób.

Poznań: bezpłatne badania wzroku dla chorych na cukrzycę
Z oferty będzie mogło skorzystać 1,2 tys. osób Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Badania pomogą w diagnostyce retinopatii cukrzycowej - najczęstszego powikłania tej choroby, które może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Projekt bezpłatnych, przesiewowych badań okulistycznych dla mieszkańców Poznania: "Skrining Retinopatii Cukrzycowej" prowadzony jest pilotażowo. Z oferty mogą skorzystać osoby, które skończyły 18 lat i mają zdiagnozowaną cukrzycę.

Organizatorzy przedsięwzięcia przypominają, że po 20 latach chorowania na cukrzycę retinopatia występuje u wszystkich pacjentów z cukrzycą typu 1 i u 60 proc. cierpiących na cukrzycę typu 2. Wzrok traci 86 proc. osób z cukrzycą typu 1 oraz co trzeci chory z typem 2.

Bardzo często chorzy na cukrzycę nie odczuwają żadnych problemów z widzeniem i nie zdają sobie sprawy z postępującej retinopatii cukrzycowej. Specjaliści twierdzą, że bez względu na rodzaj cukrzycy, każdy pacjent cierpiący na tę chorobę powinien badać się raz w roku.

Każdy, kto chce się przebadać, powinien się wcześniej zapisać. Rejestracja czynna jest pod numerem telefonu: 533 335 845.

Przeciwwskazaniem do badania jest stwierdzona zaćma lub inne schorzenia siatkówki oka. Z programu nie mogą też skorzystać osoby, które w ciągu ostatniego roku miały wykonane badanie dna oka finansowane w ramach świadczeń gwarantowanych, opłacanych przez NFZ.

Projekt realizuje Fundacja Okulistyka 21 z Poznania, która otrzymała na ten cel dotację z budżetu miasta.

Cukrzyca nadal jest główną przyczyną utraty wzroku. Z najnowszego raportu WHO wynika, że w Polsce rozpowszechnienie cukrzycy sięga 9,5 proc., natomiast nadwagi (która jest czynnikiem ryzyka tej choroby) 64 proc. To oznacza, że ponad 60 tys. poznaniaków może chorować na cukrzycę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum