Poznań: będzie mowa o osteopatii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2010 15:42

Osteopatia jest terapią, w której stosuje się delikatne manipulacje na całym ciele pacjenta: kościach, mięśniach, więzadłach i tkankach.

Celem jest zlikwidowanie uczucia niewygody, poprawienia ruchliwości stawów i przywrócenia pełnego zdrowia.

Metoda została wymyślona w 1874 roku przez amerykańskiego lekarza Andrew Taylora Stilla. Zastanawiąjąc się, dlaczego człowiek tak łatwo zapada na choroby, Still doszedł do wniosku, że dzieje się tak na skutek przeciążenia organizmu, prowadzącego w efekcie do zakłóceń w jego funkcjonowaniu.

Według Stilla, do nadmiernego przeciążenia organizmu prowadzą napięcie mięśni i dyslokacja kręgów. Mogą one być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, takimi jak np. fizyczny uraz, notorycznie zła postawa ciała czy destrukcyjne emocje w rodzaju niepokoju i strachu.

Osteopatia jest terapią manualną, która poprzez oddziaływanie na strukturę ciała (kości, mięśnie, wiązadła i tkankę łączną) dąży do uśmierzenia bólu i zwiększenia zakresu ruchów.

O nowych terapiach, o ultrasonografii tkanek miękkich, ich roli w leczeniu onkologicznym, znaczeniu treningu Nordic Walking dla mięśni regionu kręgosłupa, skoliozy, osteopatii, będą rozmawiać fizjoterapeuci, terapeuci manualni, osteopaci i lekarze podczas II Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Rola Osteopatii i Terapii Manualnej w procesie rehabilitacji. Usprawnianie tkanek miękkich w dysfunkcjach narządu ruchu", która odbędzie się 6-7 maja w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum