Poznań: IV Jesienne Spotkania Kardiologów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2011 12:19

Blisko 500 kardiologów z całego kraju weźmie udział w sobotę (24 września) w IV Jesiennych Spotkaniach Kardiologów w Poznaniu. Przy tej okazji zostanie też zorganizowane spotkanie dla pacjentów na temat życia z wszczepialnymi urządzeniami kardiologicznymi.

Poznań: IV Jesienne Spotkania Kardiologów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Spotkania organizowane są przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Stowarzyszenie "Serce dla Serca". Tematami dyskusji specjalistów będą m. in. migotanie przedsionków, kardiomiopatia przerostowa, naturalna historia stenozy aortalnej. Lekarze szczegółowo omówią genezę tych schorzeń, problemy diagnostyczne i najnowsze metody leczenia.

- Koncentrujemy się na tych zagadnieniach, ponieważ w ostatnich miesiącach pojawiły się nowe zalecenia dotyczące postępowania u chorych z takimi problemami medycznymi, a także ze względu na dostępność, również w Polsce, nowoczesnych metod terapeutycznych, stosowanych w tej grupie pacjentów - poinformował w piątek (23 września) PAP prof. Stefan Grajek, kierownik Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Podczas konferencji będzie można obserwować transmitowane na żywo zabiegi kardiologii interwencyjnej i elektroterapii. W trakcie licznych sesji i wykładów poruszone zostaną także tematy dotyczące m.in. leczenia guzów serca, transplantacji serca i wrodzonych wad serca u osób dorosłych.

Równolegle z kongresem zorganizowano spotkanie dla pacjentów i ich rodzin poświęcone zaburzeniom rytmu serca i leczeniu z zastosowaniem  stymulatorów serca lub wszczepialnych kardiowerterów-defibrylatorów.

- Z roku na rok przybywa pacjentów z wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi. Sprawia to, że coraz więcej pacjentów szuka informacji, jak żyć po wszczepieniu urządzenia, jakie czynności można wykonywać, a jakie są niewskazane. Nasze spotkanie to wyjście naprzeciw ich oczekiwaniom - zaznaczył prof. Grajek.

W 2009 r. w Polsce wszczepiono łącznie około 35 000 rozruszników, kardiowerterów defibrylatorów oraz stymulatorów serca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum