Poznań: 16 osób z personelu szpitala zakaźnego zakażonych koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2020 07:49

W piątek (17 kwietnia) potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 u neurologa i dwóch pielęgniarek z jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu. Tym samym liczba członków personelu placówki zakażonych koronawirusem wzrosła do 16 - podała rzeczniczka poznańskiego magistratu.

Łącznie zakażonych jest 16 osób z personelu szpitala. Fot. Shutterstock

Rzecznik Urzędu Miasta Poznania Joanna Żabierek przekazała PAP w piątek wieczorem, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u dwóch pielęgniarek z jednoimiennego szpitala zakaźnego przy ul. Szwajcarskiej. Kilka godzin wcześniej badanie potwierdziło zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u lekarza neurologa pracującego w placówce. - Łącznie zakażonych jest 16 osób z personelu szpitala - podała Żabierek.

Dodała, że spośród tych osób jedna jest hospitalizowana, a pozostałe przebywają w izolatorium lub kwarantannie domowej.

Pierwszy przypadek zakażenia osoby z personelu placówki przy ul. Szwajcarskiej odnotowano w sobotę 11 kwietnia - wirus SARS-CoV-2 zdiagnozowano u lekarki oddziału kardiologicznego. Początkowo kwarantannie i badaniu na obecność koronawirusa poddano 28 członków personelu, którzy mieli kontakt z zakażoną lekarką. We wtorek podano informacje o łącznie 12 medykach i pielęgniarkach zakażonych patogenem.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że obecnie w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej hospitalizowanych jest 173 pacjentów, z czego u 132 osób potwierdzono zakażenie koronawirusem. 15 pacjentów jest w stanie ciężkim i wymaga wspomagania respiratorem. Jaśkowiak dodał, że zakażenie koronawirusem potwierdzono także u 87 kolejnych osób, które ze względu na stan zdrowia nie wymagają hospitalizacji.

Placówka przy ul. Szwajcarskiej to największy w Wielkopolsce szpital wyznaczony do leczenia osób zakażonych koronawirusem. Lecznica może przyjąć ponad 400 pacjentów. Jaśkowiak wskazał, że placówka dysponuje zapasem sprzętu ochronnego, który wystarczy na cztery dni. W piątek w poznańskim szpitalu z powodu COVID-19 zmarło dwoje mieszkańców powiatu krotoszyńskiego: mężczyzna w wieku 65 lat i 71-letnia kobieta.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 880 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 48 osób zmarło.

Szymon Kiepel - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum