Poznań: 110 rocznica powstania szpitala ginekologiczno-położniczego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 października 2011 18:06

110 rocznicę powstania świętuje od piątku (14 października) Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. To największa tego rodzaju placówka w Polsce.

Poznań: 110 rocznica powstania szpitala ginekologiczno-położniczego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w 2010 roku przyszło na świat ponad 7 tys. dzieci. Szacuje się, że w tej placówce rodzi się 2 proc. Polaków.

- Jesteśmy szpitalem, do którego trafiają najtrudniejsze przypadki, tzw. patologia ciąży. Mamy tutaj znakomity oddział neonatologiczny, znany także poza granicami kraju. Kobiety decydują się na poród u nas twierdząc, że tutaj jest bezpiecznie - mówił Lesław Ciesiółka rzecznik szpitala.

Z okazji jubileuszu placówka zorganizowała w piątek (14 października) dwudniową konferencję naukową poświęconą historii obiektu, oraz tematom związanym ze współczesnymi problemami ginekologii, położnictwa, ginekologii onkologicznej, endokrynologii ginekologicznej i neonatologii. W spotkaniu uczestniczą ginekolodzy i położnicy z całej Polski.

Pod koniec XIX wieku ze względu na zły stan opieki medycznej nad mieszkankami Poznania miejscy lekarze rozpoczęli starania u ówczesnych władz niemieckich o utworzenie nowej jednostki ginekologiczno-położniczej, kształcącej również położne. W 1897 r. rozpoczęła się budowa Szpitala - Polikliniki Prowincjonalnego Zakładu dla Akuszerek.

W październiku 1901 przyjęto pierwsze pacjentki i zainaugurowano pierwszy kurs dla akuszerek. W czasie I wojny światowej szpital został przejęty przez wojsko. W 1919 r. obiekt został przekształcony w Krajową Klinikę dla Kobiet, a w 1921 r. stał się siedzibą jednostek akademickich i jest nią do dziś.

W czasie II wojny światowej funkcja szpitala położniczo-ginekologicznego została utrzymana lecz personel był wyłącznie niemiecki. Na początku 1945 roku okupanci spalili i zburzyli część budynku, zniszczyli również całe zaplecze naukowe i dydaktyczne. Po wojnie szpital na nowo podjął działalność.

Obecnie jest największym szpitalem położniczym w Polsce. W 2006 i 2007 roku, w krótkim odstępie czasu na świat w poznańskiej placówce przyszły pięcioraczki. Jak powiedział Lesław Ciesiółka, szpital do dziś utrzymuje kontakt z obiema rodzinami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum