Powstało Porozumienie organizacji działających na rzecz wcześniaków i ich rodziców: „Razem dla wcześniaków”

Autor: MS • Źródło: Rynek Zdrowia24 czerwca 2021 14:20

Siedem organizacji pozarządowych działających w Polsce na rzecz wcześniaków i ich rodziców zawiązało nieformalną, parasolową inicjatywę „Ogólnopolskie Porozumienie - Razem dla Wcześniaków”.

Powołano „Ogólnopolskie Porozumienie - Razem dla Wcześniaków”. Zawiązało go siedem organizacji; Fot: PTWP
  • Organizacje pozarządowe powołały „Ogólnopolskie Porozumienie - Razem dla Wcześniaków”
  • Celem inicjatywy jest  poprawą systemu opieki nad wcześniakami w Polsce, a także wsparcie rodziców wcześniaków
  • Organizacja będzie zabiegać m.in. o umożliwienia rodzicom wcześniaków codziennej obecności przy dzieciach przebywających w szpitalach, ta w czasie pandemii jest mocno ograniczona
  • Inicjatorzy Porozumienia apelują do innych organizacji o przystąpienie do wspomnianej inicjatywy

 

Celem Porozumienia, oznaczającego swoje posty hasztagiem #RazemMożemyWięcej, jest współdziałanie w sprawach rangi ogólnopolskiej, współpraca ze środowiskiem medycznym oraz decydentami nad poprawą systemu opieki nad wcześniakami w Polsce, a także wsparcie rodziców wcześniaków.

Członkowie Porozumienia będą mówić jednym, mocnym głosem o sprawach najważniejszych dla najmniejszych z najmłodszych i ich rodziców. Pierwszym wymiernym efektem współpracy organizacji będzie przeprowadzenie ogólnopolskiej ankiety wśród rodziców aktualnie hospitalizowanych dzieci.

Ankietę można wypełnić na stronie: https://docs.google.com/forms/

Będzie apel do Ministerstwa Zdrowia w sprawie pobytu rodziców wcześniaków w szpitalach

Po otrzymaniu odpowiedzi zostanie skierowany apel do Ministerstwa Zdrowia oraz zarządzających szpitalami, w sprawie umożliwienia rodzicom wcześniaków codziennej obecności przy dzieciach.

Niestety, pomimo trwającej od ponad roku międzynarodowej kampanii #zeroseparacji, problem nie został rozwiązany. Brak kontaktu z przedwcześnie urodzonymi dziećmi, zmuszonymi, z uwagi na swój stan zdrowia do często, wielotygodniowego pobytu w szpitalu, powoduje cierpienie rodziców oraz wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie najmniejszych z najmłodszych. Tymczasem, jak podkreślają eksperci możliwość karmienia piersią oraz kangurowania wcześniaków przez obydwoje rodziców to istotne elementy procesu terapeutycznego.

Porozumienie czeka na kolejne organizacje, którym leży na sercu dobro wcześniaków

Porozumienie - Razem dla Wcześniaków jest inicjatywą otwartą dla innych organizacji, które zechcą dołączyć, a wszelkie jej inicjatywy będą podejmowane w ramach konsensusu wszystkich organizacji członkowskich.

Praca na rzecz Porozumienia jest pracą społeczną, a status członków jest równy dla każdego, nie przewiduje się wyłaniania nieformalnych liderów tej inicjatywy. Porozumienie jest inicjatywą apolityczną, niezależną, nie jest wspierana finansowo przez żadne podmioty.

W skład porozumienia weszły: Grupa wsparcia dla rodziców wcześniaka Calineczki, Fundacja Koalicja dla wcześniaka, Fundacja Laboratorium Marzeń, Fundacja Mali Wojownicy, Fundacja MatkoweLove, Fundacja Przed Czasem, Stowarzyszenie Za wcześnie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum