Powstała witryna edukacyjna infoRadiologia.pl

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2021 12:54

W 125 rocznicę narodzin polskiej radiologii powstała nowa odsłona edukacyjnej witryny przeznaczonej dla pacjentów i specjalistów. Wciąż wiele osób nie wie, na czym polegają nowe techniki obrazowania.

Powstała witryna edukacyjna infoRadiologia.pl
Pracownia radiologii zabiegowej, Fot. Centrum Onkologii w Gliwicach.

Na stronie internetowej www.infoRadiologia.pl można znaleźć przystępne informacje dotyczącej diagnostyki obrazowej w Polsce i odpowiedzi na pytania o poszczególne rodzaje procedur.

Prawie 80 proc. rozpoznań w medycynie jest stawianych lub potwierdzanych na podstawie badań z obszaru diagnostyki obrazowej, jednak poszczególne procedury nie zawsze są znane pacjentom. Społeczna świadomość zastosowania, możliwości i bezpieczeństwa procedur radiologicznych jest stosunkowo niewielka - zauważa w informacji przekazanej PAP pomysłodawca całego projektu, prof. Andrzej Urbanik, kierownik Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Zdjęcie rentgenowskie, mammografia, ultrasonografia, rezonans magnetyczny czy badanie tomografii komputerowej są coraz bardziej powszechne, wciąż jednak niewiele osób wie, czym się od siebie różnią i jak w praktyce działają. Pacjenci bardzo często pytają, czy badania radiologiczne są bezpieczne, jak się do nich przygotować i kto może na nie kierować. Stąd inicjatywa stworzenia przystępnego kompendium wiedzy o radiologii" - wyjaśnia specjalista.

W światowej historii radiologii nie brakuje polskich wątków. Wielu badaczy polskiego pochodzenia przyczyniało się do opracowania i doskonalenia metod radiologicznych. W historii samej radiologii polskiej nie brakuje zaskakujących ciekawostek.

"Z artykułów zamieszczonych na stronie infoRadiologia.pl można dowiedzieć się na przykład, że pierwsze w Polsce zdjęcie rentgenowskie przedstawiało jaszczurkę, a pierwsza fotografia RTG obrazująca fragment ciała człowieka przedstawiała rękę z pierścionkiem należącą do mężczyzny. Jaszczurka nie była żywym zwierzęciem a dekoracyjną figurką, natomiast męska ręka z pierścieniem należała do Tadeusza Estreichera, asystenta Karola Olszewskiego, fizyka i chemika, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wykonał pierwsze w Polsce zdjęcie RTG" - wspomina prof. Andrzej Urbanik.

Nowo witryna zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania. Na stronie www.infoRadiologia.pl pacjenci mogą się dowiedzieć jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym i tomografii komputerowej. A także ile trzeba czekać na realizację poszczególnych procedur w różnych regionach Polski. Są też informacji dla specjalistów i pasjonatów radiologii.

"Na zainteresowanych czeka na naszej stronie między innymi aktualna lista towarzystw naukowych, wytyczne i kryteria kwalifikacji do procedur obrazowych, kalendarium kursów i warsztatów edukacyjnych a także dodatkowe informacje naukowe. Można również obejrzeć filmy przedstawiające najczęściej wykonywane badania radiologiczne. Ciekawostką jest zakładka "Radiologia artystycznie" z galerią prac wykonanych technikami radiologicznymi" - zachęca prof. Andrzej Urbanik. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum