Powstała koalicja dla pacjentów onkologicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2009 15:31

Co roku w Polsce nowotwory diagnozowane są u ponad 126 tys. osób, ponad 90 tys. Polaków rokrocznie umiera z powodu raka. Aby w sprawach ludzi dotkniętych rakiem mówić jednym głosem, stowarzyszenia reprezentujące osoby zmagające się z różnego rodzaju nowotworami powołały Fundację Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych.

Koalicja zamierza występować w imieniu wszystkich grup pacjentów onkologicznych, dbać o ich interesy, rozmawiać z lekarzami, a przede wszystkim z tymi, którzy rozdzielają środki na ochronę zdrowia.

– Nasz cel na najbliższy rok, to poprawa dostępu do świadczeń. Chcemy, aby wszyscy pacjenci w Polsce mieli równy dostęp do świadczeń, niezależnie od miejsca zamieszkania, aby nie zdarzało się, że muszą leczyć się w odległej klinice, bo w najbliższym ośrodku odmówiono im danej terapii – mówił w piątek (6 listopada) na konferencji prasowej prezes fundacji, Jacek Gugulski.

Członkowie Koalicji chcą także zachęcać Polaków do badań profilaktycznych.

– Będziemy starali się uświadamiać, że wcześniejsze wykrycie choroby umożliwia skuteczniejsze leczenie. W perspektywie czasu można doprowadzić do tego, że nowotwór będzie chorobą przewlekłą, a nie wyrokiem – powiedział Gugulski.

Honorowym prezesem Koalicji został aktor Krzysztof Kolberger.

– Koalicja ma być partnerem reprezentującym przede wszystkim pacjentów w rozmowach z tzw. systemem, z przedstawicielami decydentów, czyli NFZ i Ministerstwa Zdrowia przede wszystkim, ale nie tylko: także z przedstawicielami środowisk medycznych, również z pacjentami, żeby mieli świadomość, że najważniejsza tak naprawdę jest profilaktyka – mówił Kolberger.

Jak przekonywał prezes Polskiej Unii Onkologii (PUO) dr Janusz Meder, chorych na nowotwory będzie coraz więcej - takie są prognozy cywilizacyjne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum