Powstał polski dokument o chorobie afektywnej dwubiegunowej

Autor: TOK FM/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2019 10:57

Dokument "Dwubiegunowi" to film pokazujący jak wygląda życie z ChAD. Jego autorka, Joanna Trojanowska, znalazła siedem bohaterek, wśród nich Małgorzatę Strzelecką, przyjaciółkę sprzed lat, które zdecydowały się opowiedzieć o sobie, życiu z chorobą, otoczeniu i relacjach z bliskimi.

Powstał polski dokument o chorobie afektywnej dwubiegunowej
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Choroba afektywna dwubiegunową (ChAD) często mylona jest z depresją. Wszystko dlatego, że chory, który cierpi na to schorzenie ma chwile, gdy nie wstaje z łóżka, nie jest w stanie nic zrobić, pracować, jeść. Jednak po etapach depresji u chorych pojawiają się fazy manii. To czas, gdy choremu wydaje się, że może wszystko. Często podejmuje wtedy działania nieracjonalne, np. mocno się zapożyczają, żyją na 250 proc. Te ryzykowne zachowania często przysparzają problemów w rodzinie.

Jak wyjaśnia Trojanowska, bohaterki, które wystąpiły w filmie, dzielą się swoimi osobistymi przeżyciami i opowiadają o najtrudniejszych momentach choroby. Film pozostawia jednak nadzieję, że ChAD to nie koniec świata, że można nauczyć się życia z takim, a nie innym potencjałem, że można mieć w swoim życiu bliskich i dobre, wartościowe relacje z nimi.

Autorka pytała siedem swoich bohaterek o uczucia, o rodziny, o to, czy choroba obciąża psychicznie. Na etapie powstawania filmu pojawiło się też kilka wątków, które ostatecznie nie znalazły się w filmie, bo były zbyt intymne i prywatne.

Film ma pokazać, że choroba psychiczna to dolegliwość, jak każda inna. Ludzie cierpiący na chorobę dwubiegunową tak samo zasługują na szacunek i zrozumienie, jak wszyscy inni. Dlatego koniecznie trzeba skończyć z ich stygmatyzacją. Ten film to pierwszy krok w tym kierunku.

Więcej: www.tokfm.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum