Powstaje nowy publiczny bank krwi pępowinowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2011 16:44

Nowy publiczny bank krwi pępowinowej, do którego kobiety będą mogły bezpłatnie oddać krew pępowinową swojego dziecka, powstaje przy rodzinnym Polskim Banku Komórek Macierzystych SA.

Powstaje nowy publiczny bank krwi pępowinowej
Na początek, bezpłatne pobranie i zdeponowanie krwi pępowinowej będzie możliwe w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie. Placówka będzie gotowa do wykonania pierwszych tego typu zabiegów już w kwietniu.

Jak wyjaśnia prezes zarządu Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM) Jakub Baran, komórki macierzyste (ze szpiku lub z krwi pępowinowej) zdeponowane w banku publicznym są dostępne dla każdego potrzebującego pacjenta - z Polski i ze świata. Dane o potencjalnych dawcach trafiają bowiem do światowego rejestru dawców szpiku i krwi pępowinowej.

- Tak będzie również w przypadku naszego banku publicznego - rodzice, którzy zdecydują się ją oddać, zrobią to pro publico bono, gdyż nie będą mieli prawa nią dysponować. Krew ta będzie dostępna dla wszystkich - w Polsce poprzez rejestr POLSTRANSPLANT, a za jego pośrednictwem trafi do rejestrów światowych - mówił Jakub Baran.

W banku rodzinnym krew jest pobierana też na potrzeby danej rodziny. Rodzic płaci wówczas za pobranie i przebadanie krwi (w PBKM płaci się jednorazowo 2,5 tys. zł, a następnie co roku 300-400 zł za jej przechowywanie), ale za to dysponuje nią w pełni aż do uzyskania przez dziecko pełnoletniości, kiedy to ono staje się prawnym jej właścicielem.

- Tworząc bank publiczny chcemy zbudować świadomość polskiego społeczeństwa i lekarzy, że krew pępowinowa - materiał, który obecnie zostaje zniszczony i zmarnowany - jest bardzo dobrym źródłem komórek macierzystych i może ratować czyjeś życie - dodał Baran.

Obecnie, w Polsce funkcjonują trzy publiczne banki krwi pępowinowej, które powstały 10 lat temu: w warszawskim Centrum Onkologii, Instytucie Hematologii w Warszawie oraz w Centralnym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ich finansowanie przez Ministerstwo Zdrowia jest skromne, z tego też powodu do tej pory zgromadziły łącznie tylko 362 jednostki tej krwi. Tymczasem, szacuje się, że aby zaspokoić potrzeby Polski powinno to być kilkadziesiąt tysięcy.

PBKM SA powstał w 2002 roku. Mieści się na terenie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Obecnie jest czwartym największym bankiem rodzinnym w Europie, gdyż posiada filie w Rumunii, na Węgrzech, we Włoszech, Hiszpanii i na Łotwie. Dotychczas PBKM zgromadził w Polsce około 20 tys. porcji krwi pępowinowej. Wykorzystano ją dotychczas do leczenia pięciu chorych dzieci.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum