Gazeta Wyborcza, MS/Rynek Zdrowia | 30-03-2021 19:00

Powiat płocki może zostać z 60 łóżkami na internie

Szpital Miejski w Płocku wstrzymał przyjęcia na internie i psychiatrii. Medycy obawiają się, że tamtejsze łóżka zostaną przeznaczone dla pacjentów covidowych. To oznacza, że w regionie pozostanie 60 łóżek interny.

FOTO: PTWP

  •  Szpital Miejski w Płocku zgodnie z decyzją ministra zdrowia ma udostępnić 50 covidowych łóżek, w tym pięciu respiratorowych i 5  dla osób z podejrzeniem COVID-19
  • Istnieje obawa, że zostaną one pozyskane z interny. Jeśli do tego dojdzie 350 tys. region pozostanie z jedynie 60 łóżkami na oddziale chorób wewnętrznych

W miniony piątek (26 marca) Szpital Miejski Świętej Trójcy w Płocku dostał decyzję ministra zdrowia o udostępnieniu 50 covidowych łóżek, w tym pięciu respiratorowych i do tego jeszcze pięciu dla osób z podejrzeniem COVID-19. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. W tym samym dniu dyrekcja wstrzymała, do odwołania, przyjęcia na oddziały chorób wewnętrznych (internę) i psychiatryczny.

W Płocku są dwa oddziały wewnętrzne. Jeden w wymienionym szpitalu a drugi w Szpitalu Wojewódzkim w Płocku (podlega marszałkowi Mazowsza). Ten ostatni posiada 60 łóżek na internie. Niestety, jak wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Wyborczą, Stanisław Kwiatkowski, dyrektor placówki wszystkie są już zajęte i nie ma co liczyć, że obłożenie ulegnie zmniejszeniu.

Interna powinna zostać 

Dyrektor zaznacza, że ma świadomość, że trwają intensywne prace nad uruchomieniem łóżek dla pacjentów covidowych, jednak nie jest pewien czy zostaną one przejęte z samej interny, czy może oddział ten zostanie z tego wyłączony. Jak wyjaśnia, w jego odczuciu najlepsze dla mieszkańców Płocka byłoby zostawienie całej interny, natomiast warto poszukać możliwości na innych oddziałach, by znaleźć łóżka covidowe.

A to dlatego, że oddziały wewnętrzne i tak zostały już w regionie bardzo okrojone. Interna w Sierpcu nie działa, bo cały szpital jest covidowym. To oznacza, że na prawie 350 tys. mieszkańców zostałby tylko jeden oddział chorób wewnętrznych, w szpitalu wojewódzkim. Tymczasem, przy dużej liczbie pacjentów w szpitalu zdarzają się ogniska koronawirusa, co doprowadza do ograniczenia lub wstrzymania przyjęć nowych pacjentów.

Dyrektor liczy, że zarząd Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Miejskiego weźmie pod uwagę wszystkie za i przeciw, i nie pójdzie w stronę zamknięcia interny.