Potrzebne szkolenia lekarzy dotyczące leczenia ofiar zamachów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2009 09:42

Jak piszą specjaliści z Denver Health Medical Center, w latach 1999-2006 liczba bombowych zamachów terrorystycznych na całym świecie wzrosła co najmniej czterokrotnie. Dlatego lekarze, zwłaszcza specjaliści w zakresie medycyny ratunkowej, powinni przejść specjalne szkolenia z ratowania ofiar wybuchów.

Powodowane przez eksplozje obrażenia mają szczególny charakter, toteż szanse pacjenta na przeżycie w dużym stopniu zależą od wiedzy i umiejętności lekarza. Na przykład podczas wybuchu do tętnic może się dostać powietrze, powodując zatory i niedokrwienie, a fala uderzeniowa często uszkadza drogi oddechowe i jelita. Gdy ofiara ataku ma za sobą ścianę bądź zamkniętą przestrzeń, doznaje dodatkowych urazów od tzw. fali odbitej.

Mający bogate doświadczenie w leczeniu ofiar zamachów bombowych doktor Pinhas Halperin z Izraela zwraca jednak uwagę, że co najmniej równie duże znaczenie jak wiedza lekarzy ma właściwa organizacja pomocy ofiarom zamachów. Tymczasem właśnie organizacja akcji ratunkowych w warunkach dużych zamachów terrorystycznych nastręcza często najwięcej problemów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum