Potrzebna koordynacja wsparcia dla dzieci z zespołem Downa

Autor: Nasz Dziennik/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2018 08:10

Mimo że rok temu ruszył rządowy program "Za życiem", którego celem było usprawnienie systemu wsparcia dla rodzin dzieci niepełnosprawnych, w wielu miejscach wciąż brakuje dostępu do informacji o tym, gdzie szukać pomocy i jak powinna wyglądać terapia.

Rodzice dzieci z zespołem Downa oczekują na skoordynowaną ścieżkę opieki. Fot. Fotolia

Eksperci przyznają, że to właśnie koordynacja w zakresie wsparcie dla rodzin z trisomią 21. chromosomu dotkliwie kuleje w naszym kraju - podaje Nasz Dziennik.

W Polsce funkcjonuje co prawda wiele ośrodków, w których udzielane są świadczenia lecznicze i terapeutyczne, ale zanim dziecko do nich trafi, mija dużo cennego czasu.

Jak podkreśla w rozmowie z ND genetyk prof. Andrzej Kochański, problem polega na tym, że nie ma dostępu do ciągłej i pełnej informacji w zakresie tego, gdzie oferowana jest specjalistyczna pomoc dla dzieci z zespołem Downa.

Specjalista wyjaśnia, że rodzicami, którzy wiedzą, że spodziewają się narodzin dziecka z zespołem Downa, już w okresie prenatalnym powinna zająć się jednostka centralna afiliowana do dobrego szpitala akademickiego, która by wzięła na siebie odpowiedzialność kierowania ich do akredytowanych przy tym ośrodku specjalistów.

Więcej: www.naszdziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum