Potrzeba więcej pieniędzy na opiekę nad kobietą w ciąży

Autor: AK, Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 30 października 2009 14:30

Nie wiadomo jeszcze dokładnie ile pieniędzy będzie przeznaczonych na opiekę nad kobietami w ciąży. Już teraz lekarze alarmują, że kobietom zlecane są jedynie podstawowe badania, bo na więcej nie wystarcza ginekologom pieniędzy.

– Na wizytę w poradni pracującej na kontrakcie z NFZ mieszkanka Pomorza czeka od 7 dni do trzech miesięcy –  mówi Dziennikowi Bałtyckiemu dr Anna Legan, wojewódzki inspektor ds. położnictwa i ginekologii na Pomorzu. – A jak już się do poradni dostanie, lekarz zleca jej podstawowe badania, bo na więcej nie starcza mu pieniędzy. Fundusz w ogóle nie kontraktuje poradni patologii ciąży, a ok. 15 proc. przyszłych mam cierpi na różne choroby, serca, cukrzycę, nadciśnienie i w ciąży wymaga dodatkowych badań i specjalnej opieki.

Prof. Krzysztof Preis, szef Kliniki Położnictwa GUMed oraz wojewódzki konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii, obawia się, że w najbliższej przyszłości wskaźnik umieralności okołoporodowej pogorszy się na Pomorzu.

– To smutna konsekwencja coraz gorszego wyposażenia oddziałów szpitalnych i niedostatku kadry - ginekologów, neonatologów oraz położnych. Pomorze natychmiast potrzebuje 50 kardiotokografów, czyli aparatów monitorujących stan zdrowia dziecka w łonie matki.

Co do wskaźnika umieralności okołoporodowej to jak mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Stanisław Radowicki, krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa, w roku 2008 w skali kraju zanotowaliśmy duży spadek, o 4 promile. Ale dodaje: –  wówczas było więcej pieniędzy.

– Co do zmniejszenia ilości nakładów podawane są jednak różne dane, trzeba poczekać, żeby zobaczyć ile na to wszystko będzie pieniędzy –  tłumaczy prof. Radowicki.

Dane z 2008 r. wskazują, że w Polsce spada umieralność okołoporodowa, wskaźnik ten wynosi  7,58 promila, i jest o 0,4 promila mniejszy niż w roku 2007 (dla porównania w Niemczech jest niższy niż 5 promili).

Najlepiej wypadło województwo świętokrzyskie, gdzie wskaźnik ten wyniósł 6,49 promila, najgorzej dolnośląskie gdzie kształtował się na poziomie 9,33 promila

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum