Potrafimy dobrze wykrywać nowotwory urologiczne, ale...

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 24 września 2015 10:40

Bardzo często pacjenci, ale też lekarze bagatelizują objaw nowotworu dróg moczowych, czyli krwiomocz - mówi prof. Piotr Chłosta, ordynator Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Potrafimy dobrze wykrywać nowotwory urologiczne, ale...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W rozmowie z Gazetą Krakowską prof. Piotr Chłosta potwierdza, że Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc pod względem wykrywalności nowotworów urologicznych. Problemem jest rak pęcherza moczowego - czwarty pod względem częstotliwości występowania nowotwór złośliwy u mężczyzn (po raku żołądka, płuca i wargi) i dziewiąty u kobiet.

Prof. Chłosta wskazuje, że bardzo często nie tylko pacjenci, ale też lekarze innych specjalności bagatelizują objaw nowotworu dróg moczowych, czyli krwiomocz. Tymczasem pierwszy krwiomocz jest podstawą do zgłoszenia się do diagnostyki urologicznej.

Urolog podaje też, że ok. 3 proc. wszystkich nowotworów złośliwych stanowi rak nerki. Obecnie diagnozuje się go za pomocą ultrasonografii. Dzięki tej metodzie można też usunąć guza nie naruszając miąższu nerki. Specjalista zaznacza również, że zarówno rak pęcherza, jak i nerki są nikotynozależne. Zwykle dym papierosowy kojarzy się z negatywnym wpływem na płuca. Mężczyźni powinni być tego świadomi.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum