Poświęćmy swobody obywatelskie

Autor: Marek Spaczyński • • 22 maja 2010 09:46

Profilaktyka jest rzeczą najistotniejszą w walce z nowotworami raka szyjki macicy. Przemawia za nią ekonomia. Jest zdecydowanie tańsza od leczenia i pozwala na wykrycie nowotworów w takim stadium, które da się wyleczyć w stu procentach. Wprowadzenie obowiązkowych badań dla kobiet z całą pewnością spowoduje spadek liczby zaawansowanych nowotworów - dowodzi prof. Marek Spaczyński, kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Nie jestem, co prawda, zwolennikiem „prowadzenia na sznurku” pacjentek do badań, ale uważam, że wszystkie metody prowadzące do zwiększenia efektywności wczesnego wykrywania raka są ze wszech miar pożądane.

Wszyscy muszą sobie zdać sprawę z tego, że istotne dla człowieka są dwa kapitały. Jeden to jest zdrowie, którego nie da się kupić za żadne pieniądze. Drugi to wykształcenie.

W przypadku wykształcenia, dotycząca go pewna świadomość w społeczeństwie istnieje. W przypadku zdrowia – nie jest najlepiej. Ludzie w większości je lekceważą, i to dotyczy wszystkich grup zawodowych, łącznie z lekarzami. Żeby zmienić system, wystarczą dwa tygodnie. Żeby zmienić w głowach ludzi mentalność, nie wiem czy dwa pokolenia wystarczą…

Zdaję sobie sprawę z tego, że są tacy, którzy uważają, że wprowadzenie obowiązkowych badań jest naruszeniem swobód obywatelskich. Mam na to inny pogląd, który kształtuje moja praca. Do kliniki, którą prowadzę trafiają kobiety z tak zaawansowanym nowotworem, że nie pozostaje nam nic innego jak tylko bezradnie rozłożyć ręce.

Nie mówmy już o kosztach leczenia, ważniejsze jest to, że śmiertelność w takich przypadkach jest bardzo wysoka. A są to kobiety zaledwie w wieku 40-50 lat. W Polsce mamy zachorowań na raka szyjki w granicach 3 500 rocznie i, niestety, połowa pacjentek nam umiera. To nie wymaga komentarza.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum