Postawa ciała a zespoły bólowe kręgosłupa

Autor: Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja • Źródło: Nowotny Janusz, Nowotny-Czupryna Olga, Brzęk Anna, Kowalczyk Anna, Czupryna Krzysztof/Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja, 2011; 13(1)   • 07 marca 2011 06:34

Streszczenie streszczenie artykułu "Postawa ciała a zespoły bólowe kręgosłupa" (Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja, styczeń 2011; vol. 13).

Postawa ciała a zespoły bólowe kręgosłupa
Nieprawidłowa postawa ciała m.in. zaburza symetrię rozkładu sił ściskających i rozciągających działających po obu stronach osi ciała i powoduje pojawienie się niekorzystnych sił ścinających. Niekorzystnie też zmieniają się momenty obrotowe sił mięśni antygrawitacyjnych.

Może to prowadzić do rozwoju tzw. zespołu przeciążeń powolnych, ciasnoty otworów międzykręgowych, ucisku na korzenie nerwowe i rozwoju zespołów bólowych. W patogenezie tych ostatnich nie bez znaczenia jest wykonywanie rozmaitych czynności zawodowych w nieergonomicznych pozycjach.

Celem pracy jest pokazanie związku pomiędzy występowaniem zespołów bólowych kręgosłupa a jakością postawy ciała, w tym w kontekście ergonomii pracy.

Materiał i metody. Badaniami objęto 125 osób, w tym 39 osób dorosłych, u których w wieku rozwojowym rozpoznano skoliozę oraz 39 położnych i 47 fizjoterapeutów. U wszystkich oceniono postawę ciała, a u położnych i fizjoterapeutów oceniano układ ciała podczas wykonywania czynności zawodowych. Do oceny częstości i stopnia natężenia bólu posłużono się schematem Jacksona i Moskowitza.

Wyniki badań. Okazało się, że ponad 80% badanych skarży się na dolegliwości bólowe kręgosłupa. Najczęściej były to dolegliwości występujące okresowo, w odcinku lędźwiowym. Występowanie bólu nie zależało bezpośrednio od tego, jakiego rodzaju nieprawidłowości układu kręgosłupa przeważały w pozycji roboczej, ani od jakości postawy położnych i fizjoterapeutów. Dolegliwości te odnotowano też u ok. 85% osób z wcześniej rozpoznaną skoliozą.

Wnioski. Nieprawidłowa postawa ciała (a zwłaszcza skolioza) usposabia do występowania dolegliwości bólowych. Sprzyja temu też wykonywanie czynności zawodowych w nieergonomicznych pozycjach.

Więcej: www.ortopedia.com.pl/
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum