Poseł-ratownik o bezpieczeństwie w górach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2010 18:12

Jak zachowywać się zimą w górach doradzał w piątek (29 stycznia) w Sejmie poseł PO Piotr Van der Coghen, założyciel grupy jurajskiej GOPR.

Piotr Van der Coghen szefuje grupie jurajskiej GOPR mającej siedzibę w Podlesicach - rejonie jury słynnym ze skałek wspinaczkowych.

Według niego, najważniejszy jest dobry sprzęt, zachowanie trzeźwości oraz zdrowego rozsądku.

 – Latarka, ogrzewacz chemiczny i folia NRC mogą nam zagwarantować, że wrócimy cali i zdrowi do domu, albo przetrwamy trudny czas w lepszym komforcie. Gorąco odradzam spożywanie alkoholu – mówił poseł.

Jak zauważył, bardzo wiele akcji ratunkowych w górach było spowodowanych tym, że ludzie zapominali, że zimą dzień jest krótszy. – W tej chwili zmrok w górach zapada bardzo gwałtownie, w związku z tym zaskakuje turystę, który wówczas staje się bezradny. Latarka może wybawić nas z kłopotu – tłumaczył Piotr Van der Coghen.

Założyciel grupy jurajskiej GOPR namawiał także turystów wybierających się zimą w góry, aby zabierali ze sobą folię NRC.

– Ta srebrno-złota folia, którą można kupić na każdej stacji benzynowej i która kosztuje grosze, odbija ciepło wytwarzane przez nasz organizm. Służby ratownicze nie przyjadą do nas w ciągu minuty a folia, którą się owiniemy jest w stanie zapewnić, że nie będziemy poważnie wychłodzeni – powiedział poseł.

Poseł PO apelował do turystów, aby przebywając zimą w górach zachowali zdrowy rozsądek i nie pili alkoholu podczas wycieczek i jazdy na nartach. Zaapelował także do mediów o propagowanie numeru ratunkowego: 601 100 300, który – zdaniem posła PO – powinien być zapisany w każdym telefonie komórkowym turysty.

– To jest numer telefonu, pod którym od Bieszczad przez Tatry i Jurę Krakowsko-Częstochowską po Karkonosze przez 24 godziny na dobę dyżurują ratownicy GOPR i TOPR. Warto o nim pamiętać, gdyż może uratować nam życie – podkreślił Piotr Van der Coghen.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum