Portugalia: rząd nakazał szpitalom ograniczenie liczby operacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2021 17:06

Z powodu nasilenia się epidemii koronawirusa rząd Portugalii wydał publicznym szpitalom w całym kraju nakaz ograniczenia liczby operacji i wsparcia oddziałów leczących pacjentów z Covid-19. Nakaz dotyczy nawet zabiegów uznawanych za priorytetowe.

Portugalia: rząd nakazał szpitalom ograniczenie liczby operacji
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia, które w czwartek (14 stycznia) opublikował lizboński dziennik "Publico", szefowa resortu zdrowia Marta Temido nakazała placówkom medycznym "natychmiastowe ograniczenie zabiegów".

Dokument podpisany przez nią w środę zobowiązuje dyrekcje szpitali "do położenia pilnego nacisku" na wzmocnienie pracy oddziałów przyjmujących osoby zainfekowane koronawirusem. Szczególne wsparcie zalecane jest dla oddziałów intensywnej terapii.

W czwartek "dramatyczną sytuację" w szpitalach, szczególnie na zatłoczonych izbach przyjęć, potwierdził Eduardo Carqueja, szef oddziału psychologicznego w szpitalu Sao Joao w Porto. Odnotował, że nasilenie epidemii negatywnie wpływa też na zdrowie psychiczne personelu szpitalnego.

"Prawie 60 pracowników służby zdrowia zostało w ostatnich dniach poddanych leczeniu z powodu wyczerpania pracą" - ujawnił Carqueja.

Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że z powodu epidemii Covid-19 pomiędzy marcem a listopadem 2020 r. konieczne było odwołanie w publicznych szpitalach w całym kraju ponad 121 tys. operacji. Do skutku nie doszło też około 1,2 mln wizyt lekarskich, które miały odbyć się na terenie tych placówek.

Tymczasem w całym kraju z powodu infekcji koronawirusem nie udało się przeprowadzić w publicznych i prywatnych placówkach służby zdrowia, w tym w przychodniach zdrowia, ponad 3,4 mln zabiegów oraz 7,2 mln wizyt lekarskich.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum