Portugalia: ponad 6 tys. infekcji; rząd zapowiada restrykcje na Nowy Rok

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2020 20:18

W Portugalii nie słabnie dynamika zakażeń koronawirusem. Podczas ostatniej doby w całym kraju zanotowano ponad 6 tys. nowych infekcji, podał w sobotę (5 grudnia) rząd Antonia Costy. Premier ogłosił też zamiar wprowadzenia kolejnych restrykcji wraz z nadejściem Nowego Roku.

Portugalia: ponad 6 tys. infekcji; rząd zapowiada restrykcje na Nowy Rok
Szpital w Viseu, Portugalia, Fot. Hugo Cadaves:Flickr (CC BY 2.0)

W sobotnim komunikacie ministerstwo zdrowia Portugalii przypomniało, że w ciągu kończącego się tygodnia zanotowano systematyczny wzrost liczby dziennych zachorowań z 2,4 tys. do ponad 6 tys.

Resort sprecyzował, że do sobotniego popołudnia w całej Portugalii potwierdzono łącznie 318,6 tys. przypadków zakażenia. Dodał, że w szpitalach leczy się obecnie ponad 3,2 tys. pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2.

W dalszym ciągu w Portugalii utrzymuje się wysoka dobowa liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa, powyżej 70 przypadków. Od piątku zmarło kolejnych 73 pacjentów chorych na Covid-19, a w sumie służby medyczne potwierdziły już 4876 zmarłych.

W sobotę podczas konferencji prasowej w Lizbonie premier Antonio Costa zapowiedział, że jego gabinet planuje wprowadzić nowe restrykcje epidemiczne w związku z nadejściem Nowego Roku i zakaz organizacji imprez masowych.

Costa wyjaśnił, że w nocy 31 grudnia wprowadzony zostanie zakaz wychodzenia z domów i przemieszczania się pomiędzy powiatami, z wyjątkiem nagłych sytuacji dotyczących konieczności udania się do szpitala.

Premier zastrzegł, że jego gabinet nie wprowadzi żadnych ograniczeń w podróżowaniu w okresie świąt Bożego Narodzenia. Wskazał, że w noc wigilijną dopiero o 2:00, czyli o trzy godziny później niż obecnie, rozpocznie się godzina policyjna.

W piątek wieczorem parlament Portugalii przedłużył obowiązywanie w kraju do 7 stycznia stanu wyjątkowego. Przewiduje on m.in. nocną godzinę policyjną, weekendowy lockdown, a także ograniczenia w przemieszczaniu się pomiędzy powiatami.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum