Portugalia: paraliż służby zdrowia - chorzy z Covid-19 kierowani do Hiszpanii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2021 18:05

Chorzy na Covid-19 Portugalczycy mieszkający w strefie przygranicznej są kierowani do szpitali w Hiszpanii - poinformowały w niedzielę (31 stycznia) służby medyczne hiszpańskiego regionu Galicja. Władzom Portugalii, której służbę zdrowia sparaliżowała pandemia, pomoc zaoferował też rząd Austrii.

Portugalia: paraliż służby zdrowia - chorzy z Covid-19 kierowani do Hiszpanii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W niedzielnym tweecie austriacki kanclerz Sebastian Kurz potwierdził, że służby medyczne jego kraju wyraziły gotowość do przyjęcia portugalskich pacjentów wymagających intensywnej terapii medycznej.

Portugalskich pacjentów przyjmują już szpitale Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii. Tamtejsze służby medyczne wskazują, że akceptowani są chorzy ze strefy przygranicznej.

Przedstawiciele szpitali, cytowani m.in. przez regionalny dziennik "La Voz de Galicia", przyznają, że w ostatnich godzinach wzrosła liczba karetek pogotowia dowożących pacjentów z Portugalii.

Tymczasem lizbońskie radio Observador twierdzi, że w najbliższych dniach portugalska służba zdrowia powinna otrzymać także wsparcie od niemieckich lekarzy wojskowych. Wraz z nimi do Portugalii powinien przylecieć też sprzęt medyczny.

Z niedzielnego (31 sierpnia) komunikatu resortu zdrowia liczącej 10,3 mln mieszkańców Portugalii wynika, że na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie rekordowa liczba pacjentów - 858. Podczas minionej doby zmarło 303 zainfekowanych, stwierdzono blisko 9,5 tys. nowych zakażeń.

Dla porównania, w Polsce liczącej 38 mln mieszkańców, w niedzielę (31 stycznia) Ministerstwo Zdrowia informowało o 4 706 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z minionej doby, odnotowano 98 zgonów bezpośrednio lub pośrednio związanych Covid-19.

W sumie w Portugalii zanotowano już 12,4 tys. ofiar śmiertelnych koronawirusa oraz 720,5 tys. infekcji.

Lizbony Marcin Zatyka - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum