Portugalia: lekarze wzywają resort zdrowia do przywrócenia do pracy chirurgów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2021 21:42

Kilka organizacji lekarskich wezwało ministerstwo zdrowia Portugalii do przywrócenia chirurgów do aktywnego wykonywania obowiązków w szpitalach. Podkreśliło, że w związku z ograniczeniami w realizacji szpitalnych programów zabiegów w całym kraju odwołano już tysiące operacji.

Portugalia: lekarze wzywają resort zdrowia do przywrócenia do pracy chirurgów
Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Cytowane w poniedziałek (22 lutego) przez lizboński dziennik "Diario de Noticias" organizacje medyczne, m.in. SIM i FNAM, zaprotestowały w resorcie zdrowia przeciwko ograniczeniom w pracy chirurgów w szpitalach.

Jak przekazał Jorge Roque da Cunha, szef SIM, ogłoszone przez ministerstwo zdrowia 13 stycznia br. zawieszenie "zaplanowanych operacji" z powodu nasilenia się Covid-19 doprowadziło też do redukcji godzin pracy wykonywanej przez lekarzy wyspecjalizowanych w innych dziedzinach medycyny.

- Decyzja ta doprowadziła do sytuacji, w której chirurdzy i lekarze innych specjalizacji, np. okulistyki, dermatologii czy laryngologii, mogą jedynie wykonywać swoje zadania w ramach telepracy lub do niemal całkowitego ograniczenia swojej aktywności zawodowej - powiedział szef organizacji lekarskiej.

W piątek minister zdrowia Portugalii Marta Temido poinformowała, że z powodu epidemii i utrudnień w funkcjonowaniu publicznej służby zdrowia konieczne było w ostatnich tygodniach odwołanie ponad 5 tys. operacji pacjentów z nowotworami.

Tymczasem jak podał w poniedziałek resort zdrowia Portugalii ostatnia doba przyniosła najniższy od października poziom dziennych zgonów na Covid-19 i zakażeń koronawirusem; odpowiednio 61 i 549. W sumie zanotowano tam już 16 tys. zgonów oraz 798 tys. infekcji.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze