Porozumienie Zielonogórskie punktuje projekt ustawy o POZ

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 05 października 2017 19:26

Tworzenie zapisów niewykonalnych w projekcie ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej jest wielkim błędem - ostrzega w komunikacie prasowym Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

Porozumienie Zielonogórskie punktuje projekt ustawy o POZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Władze Porozumienia Zielonogórskiego odbyły wiele spotkań na temat procedowanej ustawy z ministrem zdrowia i jego zastępcami. Mimo publicznie głoszonych informacji, że resort wsłuchuje się w głos środowiska POZ - w rzeczywistości w wielu proponowanych zapisach tej ustawy tak się nie stało - czytamy w komunikacie.

W opinii PZ próba ustawowego przerzucenia ogromnej, dodatkowej pracy na lekarzy podstawowej opiece zdrowotnej, bez zapewnienia dodatkowych sił (większej liczby lekarzy i pielęgniarek) i bez dodatkowych środków (większych nakładów na ochronę zdrowia - do poziomu 6,8% PKB) jest skazane z góry na porażkę.

Porozumienie Zielonogórskie nie akceptuje:

• Obligatoryjnego wprowadzenia opieki koordynowanej już od 2020 roku. "W żadnym kraju nie wprowadzono takiego rozwiązania jednoczasowo, czyli jednego dnia - winien być to proces wieloletni i ewolucyjny (fakultatywny)" - uważa PZ.
• Wykreślenia z poprzedniego projektu ustawy zapisów o zasadach finansowania POZ. W żadnym artykule proponowanego aktu prawnego nie jest ujęte, że stawka kapitacyjna nie zostanie zmniejszona w dniu wejścia w życie niektórych rozwiązań legislacyjnych.
• Definicji POZ jako miejsca pierwszego kontaktu pacjenta z ochroną zdrowia, a nie podstawy systemu ochrony zdrowia.
• Prowadzenia POZ przez szpitale.
• Wygaśnięcia deklaracji wyboru z dniem 1.01.2025 r. - zapisy w tym względzie są bardzo niejasne.
• Proponowanego składu zespołów POZ - położne winny się tam znajdować fakultatywnie, gdyż ich liczba jest zbyt mała.

"Uprzejmie prosimy jeszcze raz Ministra Zdrowia, aby rozważył, czy w ramach autopoprawek resortu nie zechce się jednak wsłuchać w głos środowiska lekarzy rodzinnych, których to lekarzy POZ w naszej organizacji jest ok. 12 tysięcy, a Federacja Porozumienie Zielonogórskie jest jedyną reprezentatywną organizacją świadczeniodawców POZ w naszym kraju, będącą w rejestrze Ministra Zdrowia" - piszą autorzy stanowiska.

Ich zdaniem ustawa nie jest przyjazna zarówno dla tych lekarzy, którzy już w POZ pracują, jak i dla tych młodych adeptów medycyny, którzy rozważają, jaką specjalizację podjąć.

"Apelujemy do Ministra Zdrowia, aby wsłuchał się w głos lekarzy POZ i aby nie spełniły się zakusy Brytyjczyków, którzy przeznaczyli 100 mln funtów na pozyskanie w trybie pilnym z Europy Środkowej - w tym z Polski - 3000 lekarzy rodzinnych, a rekrutacja już się rozpoczyna na terenie naszego kraju" - przypomina Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze