Porozumienie Zielonogórskie: politycy i urzędnicy są lepiej wyposażeni w środki ochronne od lekarzy

Autor: JW, PZ/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2020 17:01

Z przerażeniem stwierdzam, że służby, urzędnicy czy politycy w Sejmie są dużo lepiej wyposażeni w środki ochrony osobistej niż lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni. Nie takie powinny być priorytety. Chyba, że mamy pomysł, kto zastąpi medyków, jeśli zostaną zarażeni - mówi prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski.

Politykom i urzędniokom nie brakuje środków chroniących przed koronawirusem; FOT. PTWP

Jak twierdzi Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, apele do ministra zdrowia i prezesa NFZ dotyczące braku środków ochrony osobistej "pozostają praktycznie bez odpowiedzi".

Według Porozumienia jedyną jak dotąd reakcją było przekazanie kilka tygodni temu każdej placówce POZ 5 l płynu dezynfekcyjnego i po kilka sztuk maseczek ochronnych. "To ilość daleka od rzeczywistych potrzeb" - czytamy w opublikowanym we wtorek (31 marca) na stronie PZ wpisie.

Federacja przyznaje, że w zaistniałej sytuacji pierwszeństwo w przekazywaniu środków ochronnych mają szpitale zakaźne, ale - jak przypomina - to lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają kontakt z największą liczbą pacjentów, z których część może być zarażona.

"Świadczeniodawcy POZ muszą wiec właściwie wyposażyć swój personel” - apelują w jednym z pism do prezesa NFZ prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski i wiceprezes Marek Twardowski.

PZ ostrzega, że problem jest poważny, co uzmysławiają przykłady placówek POZ, w których z powodu jednego lekarza podejrzewanego o zakażenie koronawirusem, obowiązkiem kwarantanny musiał być objęty cały personel przychodni.

"A gdyby taka sytuacja dotknęła np. połowę placówek POZ?" - pyta Porozumienie Zielonogórskie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum