Porozumienie Zielonogórskie chce refundacji testów wirusowych

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2009 10:57

Na rynku pojawiły się preparaty wykrywające antygeny wirusa grypy typu A i B. Do wyposażenia w nie lekarzy pierwszego kontaktu Porozumienie Zielonogórskie namawia Narodowy Fundusz Zdrowia.

W opinii lekarzy z Porozumienia przychodnie rodzinne powinny być wyposażone w testy do wykrywania zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Wyniki testów pomogłyby w trafnym doborze terapii i zdiagnozowaniu czy pacjent rzeczywiście ma np. grypę. Bożena Janicka, przewodnicząca Porozumienia Zielonogórskiego uważa, że testy byłyby szczególnie przydatne u dzieci, u których wirusy rozwijają się bardzo szybko.

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego uważają, że wyposażenie w testy lekarzy rodzinnych byłoby również korzystne dla NFZ.  Koszt takiego badania wynosi 20-40 złotych i jest zdecydowanie niższy od kosztów refundowanej antybiotykoterapii. W opinii Bożeny Janickiej, na polskim rynku dostępnych jest już ponad 20 rodzajów testów wirusowych i bakteryjnych, ale lekarze rodzinni ich nie stosują, bo NFZ nie refunduje badań.

NFZ natomiast stoi na stanowisku, że lekarze podstawowej opieki medycznej mają zapewnione narzędzia do badania pacjentów. Mogą zlecić np. posiew, by sprawdzić czy pacjent ma grypę. Magdalena Stawarska z biura prasowego NFZ informuje, że nic jej nie wiadomo na temat rozmów, prowadzonych przez NFZ o refundacji testów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum