Porozumienie Zielonogórskie apeluje do wojewodów: delegowanych do szpitali lekarzy POZ nikt nie zastąpi

Autor: PZ/Rynek Zdrowia • • 21 października 2020 14:38

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski apeluje do wojewodów i ministra zdrowia, by nie powoływać do szpitali zakaźnych lekarzy POZ. - Nikt ich bowiem nie zastąpi, co doprowadzi do sytuacji, w której pacjenci zamiast być leczeni w domach pod nadzorem lekarzy POZ, będą leczeni w szpitalach zakaźnych... przez lekarzy POZ - rozważa.

Porozumienie Zielonogórskie apeluje do wojewodów: delegowanych do szpitali lekarzy POZ nikt nie zastąpi
Już są przychodnie, które mają problemy z funkcjonowaniem. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP (zdj. ilustracyjne)

- Taki sposób działania musi rozsadzić cały system - przestrzega Jacek Krajewski.

Porozumienie Zielonogórskie w apelu opublikowanym na swojej stronie internetowej podaje przykłady przychodni, które z powodu delegowania do pracy z pacjentami covidowymi lekarzy POZ mają olbrzymie problemy z funkcjonowaniem.

"Przychodnia w Braniewie z filią w Lipowinie ma pod opieką ponad 10 tysięcy pacjentów. Dotąd pracowało w niej pięcioro lekarzy. Dwoje z nich wojewoda powołał do pracy w szpitalu zakaźnym, jeden jest chory, a kolejna lekarka przebywa w kwarantannie" - czytamy.

- Od jutra zostaję sama, a już teraz pracuję po 12-13 godzin dziennie. Nie wiem jak długo dam radę w ten sposób. Jestem na skraju wytrzymałości - mówi szefowa przychodni w Braniewie Teresa Drabińska-Dziąg cytowana przez PZ.

Jak zaznacza Porozumienie, sytuacja w Braniewie nie jest odosobniona. Podobny przykład dotyczy poradni POZ w Elblągu, gdzie do pracy w szpitalu zakaźnym wojewoda powołał troje lekarzy. Wprawdzie jedna z lekarek mogła pozostać w pracy w przychodni, bo ma małe dziecko, co ją wyklucza z delegacji, ale dwie pozostałe musiały udać się na kwarantannę. W rezultacie ok. 11 tysięcy pacjentów pozostaje pod opieką dwóch lekarzy w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej.

Więcej: federacjapz.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum