Porody rodzinne już w 39 szpitalach w Polsce

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2020 15:38

Grupa kobiet działających w ramach otwartej w mediach społecznościowych akcji "Rodzimy razem" w ciągu kilku tylko dni doprowadziła do tego, że 39 szpitali w Polsce przywróciło zawieszone w dniu 19 marca 2020 r. z powodu epidemii porody rodzinne.

Jak czytamy na stronie akcji "Rodzimy razem" według informacji aktualnych na dzień 7 maja br. (godz. 12.58) porody rodzinne przywróciło 39 szpitali. Fot. Fotolia

Inicjatorkami akcji są przyszłe mamy, które po wprowadzeniu zakazu porodów rodzinnych na podstawie wydanych w marcu zaleceń konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztofa Czajkowskiego i konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii prof. Mirosława Wielgosia domagały się odwołania zakazu. W ciągu krótkiego czasu udało im się zdobyć zainteresowanie 2000 osób. Nie mogąc uzyskać odgórnej decyzji ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w sprawie przywrócenia porodów rodzinnych, zaangażowane przyszłe mamy cały czas zachęcają kobiety do akcji oddolnych i wzięcia sprawy "w swoje ręce".

Okazuje się, że te działania przynoszą efekty. Jak czytamy na stronie akcji "Rodzimy razem" według informacji aktualnych na dzień 7 maja br. (godz. 12.58) porody rodzinne przywróciło 39 szpitali.

Wg listy zamieszczonej na stronie akcji "Rodzimy razem" są to następujące placówki:

Szpital Tucholski, Powiatowy Szpital Radziejów, Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, Szpital Powiatowy w Jarocinie, SPZOZ w Wolsztynie, Szpital w Śremie, Mysłowickie Centrum Zdrowia, Szpital w Lublińcu, Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka,  Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Spółka z o.o., Łubinowa Mama. Szpital Ginekologiczno-Położniczy w Katowicach,  Szpital Pyskowice (śląskie); Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, Szpital Powiatowy w Otwocku,  Grupa Gajda-Med, Szpital Specjalistyczny "Inflancka", Szpital św. Zofii, Medicover Hospital, Wilanów, Pierwszy Mazowiecki Szpital Bródnowski Sp z o.o. w Warszawie, Szpital Praski w Warszawie (mazowieckie); Klinika Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii w Policach (zachodniopomorskie); Szpital Powiatowy w Chrzanowie, Szpital Położniczo - Ginekologiczny "Ujastek" SP. z o.o., Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie, Medikor , Szpital Powiatowy Imienia Miłosierdzia Bożego w Limanowej,  Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach, Szpital Uniwersytecki w Krakowie (małopolskie);  Szpital Specjalistyczny im F. Ceynowy w Wejherowie, Szpital Powiatu Bytowskiego Sp z.o.o., Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im J. Korczaka w Słupsku, Szpital św Wojciecha Copernicus Sp z o.o. (pomorskie);  Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Parczewie, Powiatowe Centrum Zdrowia Szpital Powiatowy w Drezdenku (lubuskie); Szpital Malarkiewicz i spółka (warmińsko-mazurskie); Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera (podlaskie); Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku (podkarpackie); Medeor Szpital Wielospecjalistyczny (łódzkie); Strzelińskie Centrum Medyczne Sp.z o.o (dolnośląskie).

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum