Porody domowe są krótsze?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2011 14:15

Kobiety, które decydują się na poród w domu, są w 100 proc. pewne swojej decyzji. Są u siebie, mniej się stresują i poród trwa krócej - mówi Elżbieta Capierzyńska, położna od kilku lat przyjmująca porody w domu.

Porody domowe są krótsze?
Rocznie odbieram kilkanaście takich porodów, więc rzeczywiście to ciągle coś wyjątkowego. Odmedykalizowanie tego naturalnego procesu jakim jest poród zawsze mi się marzyło - mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Elżbieta Capierzyńska.

Jak podkreśla, kobiety, które decydują się na poród w domu, są w 100 proc. pewne swojej decyzji. Są również bardzo świadome, skupione na porodzie, znają swoje ciało. Plan porodu domowego omawiamy jest z rodzicami na kolejnych spotkaniach. Przygotowywane są warianty działania, gdyby akcja porodowa nie szła zgodnie z planem.

W przygotowaniu mieszkania do porodu domowego liczy się, żeby było czysto i ciepło. Położna przynosi ze sobą stołeczek porodowy, ale dostosowuje się do tego w jakiej pozycji chce rodzić kobieta.

Z doświadczenia położnej wynika, że kobiety w domu rodzą spokojniej. Porody domowe trwają krócej, średnio o dwie godziny. Jak podkreśla, kobiety same wiedzą, co mają robić. Niczego nie trzeba przyspieszać, wspomagać.

Więcej: www.gazeta.pl
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum