Porażające tempo rozprzestrzeniania się HIV w Afryce

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2009 15:39

Jeśli określimy tempo rozprzestrzeniania się wirusa HIV na Czarnym Lądzie jako "bardzo szybkie", to w środowiskach afrykańskich gejów, można je określić mianem przerażającego. Dowodów na to dostarcza publikacja na łamach czasopisma Lancet.

Jak obliczyli naukowcy z Oxford University, wskaźnik zakażeń groźnym wirusem wśród homoseksualistów jest w niektórych państwach subsaharyjskiej Afryki dziesięć razy wyższy niż wśród mężczyzn heteroseksualnych.

– Problem ten jest napędzany niechęcią, zarówno na poziomie kulturowym, religijnym, jak i politycznym, przed tym, by zaakceptować gejów jako równych członków społeczeństwa – stwierdza główny autor badań dr Adrian Smith.

Homoseksualni mężczyźni są izolowani i prześladowani, co z kolei prowadzi do podejmowania przez nich ryzykownych zachowań seksualnych. A więc takich, które sprzyjają zakażeniu. Także z lęku przed społecznym napiętnowaniem homoseksualiści ukrywają się ze swoją orientacją. Regułą jest, że wchodzą w legalne związki z kobietami i posiadają dzieci. Ale jednocześnie nie rezygnują z utrzymywania stosunków seksualnych z innymi mężczyznami.

– Większość z nich wie o tym, że HIV można się zakazić podczas stosunku z chorą kobietą – tłumaczy George Kanuma, aktywista praw gejowskich z Burundi. – Niestety, często nie są oni jednocześnie świadomi tego, że podobne niebezpieczeństwo grozi również podczas uprawiania seksu z innym chorym mężczyzną.

Brak tak podstawowej wiedzy z zakresu profilaktyki HIV/AIDS to zdaniem badaczy najlepszy dowód na to, że potrzeba dodatkowych akcji edukacyjnych skierowanych do tej grupy społecznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum