Poranny poziom kortyzolu związany z ryzykiem schizofrenii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2016 20:56

Poziom kortyzolu zaraz po przebudzeniu może pomóc zidentyfikować osoby, u których zaczyna rozwijać się schizofrenia - informuje pismo "Neuroscience & Biobehavioral Reviews".

Poziom kortyzolu po przebudzeniu ma znaczenie. Fot. Quinn Dombrowski/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Australijscy naukowcy z James Cook University doszli do takiego wniosku w wyniku metaanalizy 11 wcześniejszych badań.

Po porównaniu danych stwierdzili, że organizm osób cierpiących na schizofrenię nie jest w stanie wyprodukować kortyzolu rano zaraz po przebudzeniu. Dotyczyło to także pacjentów z niedawno zdiagnozowaną chorobą.

Zauważono także, że zaburzenia w produkcji tego hormonu stresu występowały u osób z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju schizofrenii zanim doszło do rzeczywistego rozwoju choroby.

- Schizofrenia rozwija się jedynie u 20-30 proc. osób z grupy podwyższonego ryzyka, związanego ze wstępnymi objawami czy historią tej choroby w rodzinie. Dzięki pomiarom poziomu kortyzolu będziemy mogli identyfikować takie osoby wcześniej - mówi autor analizy dr Zoltan Sarnyai.

Badacz dodaje, że niski poziom kortyzolu po przebudzeniu może także wskazywać na podwyższone ryzyko innych chorób przewlekłych, związanych z ogólnoustrojowym stanem zapalnym czy zmianami w mikrobiomie jelitowym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum