Pora roku wpływa na ciężkość zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Autor: Maciej Chałubiński/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2012 16:12

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to jedna z głównych przyczyn umieralności na schorzenia przewlekłe. Choć najwięcej przypadków zaostrzeń choroby obserwuje się zimą, to na temat wpływu pory roku na ciężkość ich przebiegu niewiele wiadomo.

Celem naukowców z UCL Medical School, Wielka Brytania, była odpowiedź na pytanie, czy istnieją różnice między rodzajem objawów, czasem ich trwania, ryzykiem hospitalizacji oraz wpływem na aktywność u chorych z zaostrzeniem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc występujących w okresach: jesienno-zimowym i wiosenno-letnim.

Do badania włączono 307 chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Średnia wieku wynosiła 68 lat, wartość wskaźnika FEV1 sięgała 1.12L, co stanowiło 44.4% wartości należnej. Zadaniem pacjentów było odnotowywanie nasilenia objawów choroby w odniesieniu do pory roku. Zaostrzenie zdefiniowano jako 2 lub więcej dni trwającego nasilenia co najmniej dwóch objawów choroby.

Najwięcej, bo ponad 1000 zaostrzeń, zaobserwowano w okresie niskich temperatur - od listopada do lutego. Ponad 42% z nich stanowiły dolegliwości związane z nieżytem dróg oddechowych, a w blisko 50% dominował kaszel. Natomiast w okresie cieplejszym - od maja do sierpnia odnotowano blisko 700 zaostrzeń, spośród których 31% objawiało się nieżytem oskrzeli, a 45% kaszlem. Średni czas trwania zaostrzenia w okresie jesienno-zimowym wynosił 10 dni, podczas gdy w miesiącach wiosenno-letnich 9 dni (p<0.005).

Zaostrzenia w okresie niższych temperatur powodowały dłużej trwającą zmniejszoną aktywności pacjentów. Co ciekawe, zaostrzenia występujące od listopada do lutego dwukrotnie częściej prowadziły do hospitalizacji chorych (8.4% vs 4.6%, p=0.005), a czas ich trwania był dłuższy (11 dni vs 8 dni).

Według badań częste zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc pogarszają jakość życia pacjentów, powodują szybszy spadek wartości parametrów wentylacyjnych i większą śmiertelność. Zaś do czynników je wyzwalających należą infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych wirusami oddechowymi, szczególnie ludzkim rhinowirusem wywołującym przeziębienia. Zdaniem naukowców to wirusowe zakażenia mogą przyczyniać się do występowania częstszych zaostrzeń w okresie jesienno-zimowym i cięższego ich przebiegu.

Autorzy badania konkludują, że ryzyko rozwoju zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest większe w okresie jesienno-zimowym, zaostrzenia trwają dłuższej i częściej wiążą się z koniecznością hospitalizacji.

Przedstawione wyniki mogą posłużyć do skuteczniejszego prognozowania wystąpienia zaostrzeń i lepszego przygotowania systemu ochrony zdrowia na postępowanie z chorymi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Oprac. dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21799024
Chest. 2012 Jan;141(1):94-100.
Influence of Season on Exacerbation Characteristics in Patients With COPD
 
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum