Poparzonym górnikom pomoże leczenie w komorze hiperbarycznej

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia   • 19 września 2009 10:08

Skuteczną terapią przy rozległych poparzeniach jest leczenie w komorze hiperbarycznej. Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach, w którym przebywa kilkunastu poszkodowanych górników ma taką komorę i największe w Polsce doświadczenie w jej wykorzystaniu.

Poparzonym górnikom pomoże leczenie w komorze hiperbarycznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Oparzenie prowadzi do głębokich uszkodzeń tkanki podskórnej, która reguluje kontakt ze środowiskiem. - Skóra przestaje działać jako naturalna ochrona przed bakteriami, dlatego największym zagrożeniem dla poparzonych jest ryzyko ciężkich infekcji prowadzących niejednokrotnie do sepsy i upośledzenia funkcji narządów wewnętrznych, na przykład układu krążenia czy nerek – mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej prof. Juliusz Jakubaszko, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Konsultant podkreśla, że człowiek oddycha także przez skórę, więc organizmowi poparzonego brakuje też tlenu, a on jest niezbędny, by rany dobrze się goiły.

Przy poparzeniu dróg oddechowych dochodzi też do zaburzeń pracy układu oddechowego. - Mamy jakby efekt domina, bo uszkodzenie jednego układu, prowadzi do zaburzeń w kolejnych. Najważniejszą sprawą dla lekarza jest przerwać ten łańcuch – podkreśla prof. Jakubaszko.

W komorze hiperbarycznej, w której umieszcza się pacjenta, jest wypełniana tlenem pod ciśnieniem 2,5 atmosfery - dwa i pół razy większym niż to na zewnątrz. Dzięki temu zmniejszają się obrzęki w obrębie poparzonych tkanek, dociera do nich więcej tlenu, co w znaczący sposób przyspiesza proces gojenia się i zmniejsza ryzyko groźnych zakażeń.

- W przypadku rozległych ran w pierwszej dobie od oparzenia powinien być umieszczony w komorze dwa, trzy razy na czas ok. 90 minut – mówi Gazecie prof. Jakubaszko.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum