×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ponad 520 l krwi zebrano w rocznicę powstania warszawskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia05 sierpnia 2016 15:20

W ramach ogólnopolskiej akcji "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego" zebrano ponad 520 litrów. Organizatorzy podkreślają, że to nie tylko zwykły gest, ale też patriotyczny czyn, dzięki któremu można będzie uratować zdrowie i życie innych ludzi.

Ponad 520 l krwi zebrano w rocznicę powstania warszawskiego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Przeszło 1500 osób z miast i miasteczek oddało krew w rocznicę powstania warszawskiego, upamiętniając tym samym patriotyczny zryw Polaków - powiedział w rozmowie z PAP koordynator akcji Bartłomiej Ilcewicz.

Kampania odbyła się w rocznicę rozpoczęcia powstania w 15 miejscowościach m.in. w Warszawie, Szczecinie, Łodzi, Ostrołęce, Słupsku i Bielsku-Białej.

- Na nasze wezwanie odpowiedziało wielu młodych ludzi. Wśród nich byli tacy, którzy po raz pierwszy w życiu odwiedzili centrum krwiodawstwa - dodał.

Jak zaznaczył, osoby które wzięły udział w akcji przede wszystkim kierowały się uczuciami patriotycznymi.

- Daliśmy wyraz hołdu tym, którzy walczyli w powstaniu warszawskim, a także ofiarom cywilnym. Chcemy pamiętać i przypominać o tym co wydarzyło się w Warszawie 72 lata temu - zapewnił.

- Wzięcie udziału w akcji to patriotyczny czyn. Bycie patriotą nie może być pustym sloganem. Oddanie krwi to pomoc dla drugiego człowieka, a jednocześnie wyraz szacunku i miłości dla ojczyzny  - podkreślił Ilcewicz.

Koordynator akcji "Przelej krew w rocznice Powstania Warszawskiego" zapowiedział, że kampania zostanie powtórzona i liczy, że w przyszłym roku włączą się do niej kolejne miejscowości.

Tegoroczną akcję wsparli m.in. żołnierz Armii Krajowej kpt. Zbigniew Piasecki pseudonim "Czekolada" i uczestnik powstania warszawskiego gen. Jan Podhorski pseudonim "Zygzak".

Patronat honorowy nad akcją objęli: szczecińskie koło Związku Powstańców Warszawskich, Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Szczecin, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin oraz szczeciński IPN. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum